לפני בערך שנה חבר סיפר לי על איזו סדרה- "מראה שחורה". הוא נלחץ ממנה מאד, סיפר לי שזה מערער לו את כל תפיסת העולם, ואני, שלא אוהבת מדע בדיוני, וויתרתי מלצפות בה. אבל בשבוע האחרון זה קרה. צפיתי בפרק הראשון ופתאום הגעתי לעונה 4 (לא כל כך קשה, בהתחשב בעובדה שכל עונה מכילה בין 3-6 פרקים). למרות שלא התחברתי לכל הסיפורים, הרעיון מאחורי הסדרה משך אותי לראות עד כמה רחוק היא יכולה להגיע מבחינת החזון שלה.

למי שלא מכיר/ה- הסדרה מביאה תרחישים רגילים של כולנו, מחיי היום-יום, ומעצימה אותם בכל פרק באמצעות התפתחות טכנולוגית שונה. לדוגמא, הרצון שלנו שיאהבו אותנו מועצם באחד הפרקים בצורה כזו שכל לייק מעלה לאדם כלשהו את הדירוג, וזה גם מוביל לדירוג באשראי; בחיי החברה בכניסה למועדונים; בקבלת שירות בחברות ועוד. או בפרק אחר בני האדם צריכים לדווש על אופניים ולצפות בפרסומות כדי לקבל נקודות כשהשיא של חייהם להגיע לתכנית ריאליטי ולהיות "מישהו". כמובן שיש גם שימוש בטכנולוגיה להרג והשפלה, אבל זה כבר קריפיות מסוג אחר (ועדיין- יכולה לקרות במציאות).

ברור, זה מדע בדיוני. לא אמיתי. רחוק מאיתנו. אבל האומנם? שנייה לפני שהתחלתי לכתוב את הטור קראתי על הרחפנים שמשמשים את הצבא האיראני (וכביכול גם את שלנו) בכדי לפגוע במטרות ולאסוף מידע. תערוכה חדשה של כלי נשק עתידניים, וביקור אחד של ראש השב"כ בה, הובילה אותי לחשוב שהתרחישים של "מראה שחורה" לא כאלה רחוקים מאיתנו.

כבר היום כל אמירה שלנו ברשתות החברתיות משמעותית ביותר. היא מביאה אלינו פרסומות מטורגטות היטב; היא מובילה אלינו חברים חדשים ומפנה אותנו לקהילות הרלבנטיות לנו. חיפשת טלפון של מישהו? התכתבת עם מישהו על סדרה שראית? הופ! זה כבר בפיד שלך בפייסבוק או בטוויטר או באינסטגרם. "עולם משוגע".

ואני חושבת, בדיוק כמו חבריי, שלמי איכפת ממני כל כך כדי שיעקבו אחריי או אחרי המחשב שלי? אנחנו האנשים הפשוטים. זה הנייד של גנץ או של נתניהו ג'וניור שמעניינים כל כך. אבל העולם מוכיח אחרת. ההתקדמות הטכנולוגית מותירה לתותחי ההאקרים להיכנס למחשב הכי קטן בכדי לסחוט אנשים בשל דברים שאמרו ועשו: צילומי עירום; צפייה בתוכן לא ראוי; אמירות פוגעניות עד אלימות קשה ביותר וכו'. הכל שם.

ובערב, עם כתיבת שורות אלה, אני פתאום רואה שבזמן שידור משחק כדורגל של הפועל קריית-שמונה, נקלעה לעדשה בחורה מסניפה קוק. תוך שניות מוביל דעה מצלם את זה ומעלה לרשת. 4,000 לייקים, מאות צפיות. לא ברור את מי היא תתבע קודם ואם בכלל. מה שבטוח שהסרטון הזה שלה ייתקע לכולנו בזיכרון הקולקטיבי והוא יחכה שם בכל פינה בחייה. כשנצטרך אותו- נשלוף אותו.

כמו שיכולים לשלוף לי את הטורים הקודמים שלי ולהצביע על סתירות (כאילו שלבן אדם אסור לשנות את הדעות שלו או להיות ביקורתי כלפי משהו אחד מבלי שזה ייזכר לו לנצח). כנ"ל סטטוסים בפייסבוק; ראיונות בתקשורת וציוצים בטוויטר. גם בעולם המחיקות של וואטס אפ אתה לא באמת מוחק כלום. אנשים מורידים תוכנות עוקפות או מצלמים מסך. המילה או התמונה שלך שם. והיא תישאר שם גם אחרי לכתך.

עכשיו, אין לי סיבה להפחיד אף אחד או אחת (למרות שאחרי בינג' של "מראה שחורה" אני מתה לעבור למצב "טיסה" בחיים שלי, תרתי משמע), אבל מידע התגלה כנשק הגדול ביותר של המאה ה-20 ואילך, ואנשים סוחרים בו כבנשק. הוא מוביל אנשים להיבחר בפוליטיקה. הוא מוביל אנשים לרצוח. הוא מוביל אנשים להרוויח כסף. ואולי גם מוביל אנשים לעשות טוב ולרצות להיות אנשים טובים יותר (טרם קראתי מחקרים בנושא. שמה הערה לעצמי לבדוק את זה). השאלה שלי מתי הוא יוביל את כולנו להתעורר באמת ופשוט… לשתוק?

תגובות

להשאיר תגובה