הפסטיבל חוזר

פסטיבל הולגאב השמיני ליצירה ישראלית-אתיופית ייפתח עם מופע של גטיש מאמו,מהזמרים-יוצרים הפופולריים ביותר אתיופיה כיום.הפסטיבל חוגג את היצירה הישראלית-אתיופית במופעים של מוזיקה, מחול ותיאטרון הזמרת-יוצרת אבבה דסה ולהקתה במופע אפרו-סול חושני ומלא אהבה מופע בכורה להצגה "לא נחמדה לקשר רציני" וההצגה "צופית פיקאדו" –קבוצת תיאטרון הולגאב תזטה – אנסמבל המוזיקה הישראלי-אתיופי במופע חדש מופע סטנד-אפ של שלמה שמואל להקת Ground Heights במופע מתוך אלבום הבכורה שיבת ציון: געגועים לישראל של מעלה- מופע של המשוררת חביבה פדיה והמלחינה רוחמה כרמל 13-7 בדצמבר 2017

פסטיבל הולגאב ליצירה ישראלית- אתיופית יתקיים זו השנה השמינית  בירושלים בין התאריכים 13-7 בדצמבר 2017 ויתפרס ברחבי העיר: תיאטרון ירושלים, בית הקונפדרציה, בית שמואל, ז'ראר בכר, מתחם התחנה הראשונה ירושלים ובמועדונים הצוללת הצהובה וזאפה.

הפסטיבל,  מבית היוצר של בית הקונפדרציה, מציג את היצירה הישראלית-אתיופית בתחומי המוזיקה, התיאטרון והמחול. מופעי הפסטיבל משלבים את התרבות האתיופית המסורתית עם זו העכשווית, יחד עם היצירה החדשה שנולדה בישראל ומהווה חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית.

הפסטיבל מתקיים בתמיכת קרן ברכה, משרד התרבות והספורט – מנהל התרבות, עיריית ירושלים – האגף לתרבות ואמנויות, והרשות לפיתוח ירושלים במסגרת "חמשושלים".

אפי בניה, המנהל האמנותי, על הפסטיבל בשנה זו: "הפסטיבל ממשיך לחשוף את העושר העצום של התרבות האתיופית בארץ, את הכשרונות הרבים של בני הדור הראשון והשני לעלייה האתיופית המשמיעים את קולם הייחודי בתחומי המוזיקה, המחול והתיאטרון ומושכים אליהם זה מכבר קהלים שונים ומגוונים. הדור הצעיר של היוצרים שואב משורשים מבית אך מעמיד יצירה עכשווית, בעלת שפה אמנותית חדשה ורבת פנים. אמנם הפסטיבל מתקיים פעם בשנה, אך בית הקונפדרציה מקיים מופעים רבים גם במהלך השנה המקדמים את היצירה הישראלית-אתיופית, כולל ההקמה והתמיכה בפעילות אנסמבל תזטה למוזיקה אתיופית ותיאטרון הולגאב."

הפסטיבל ייפתח עם מופע של גטיש מאמו, מהזמרים-יוצרים הפופולריים ביותר באתיופיה כיום. מאמו, בעל האישיות הבימתית הכריזמטית והקול הקטיפתי, יופיע לצד האנסמבל הישראלי-אתיופי טספה. מאמו חיבר יותר מ-300 שירים לזמרים אתיופים שונים. אנסמבל טספה (תקווה באמהרית), מונהג על ידי הסקסופוניסט-זמר אבטה בריהון, מהמוזיקאים הבולטים שעלו לישראל מאתיופיה. (יום חמישי, 7.12.17, בית שמואל, 21:00)

הזמרת-יוצרת אבבה דסה, אורחת הפסטיבל בשנה שעברה, שבה עם מופע האפרו-סול החושני והמלא באהבה של להקתה. במופע יתארח הזמר אבי וואסה, שכמו אבבה, הוא בוגר המופע של עידן רייכל. אבבה ולהקתה מתמקדים בקצב בועט ומשחרר, בו הגרוב האפריקאי מתמזג בביטים האורבניים של תל אביב ואינו מותיר ברירה אלא לקום ולרקוד. הלהקה מופיעה מזה ארבע שנים ואלבומה הראשון, Who Am I, יצא בשנה שעברה. (מוצ"ש, 9.12.17, מתחם התחנה, 21:00) הכניסה חופשית על בסיס מקום פנוי.

בתחום התיאטרון יציג הפסטיבל את ההצגה צופית פיקאדו של קבוצת תיאטרון הולגאב, בניהולו האמנותי של הבמאי משה מלכא . זוהי קומדית נונסנס ובמרכזה צופית פיקאדו, אסירה קשוחה ושרירית היוצאת לחופשה מהכלא כדי למצוא את אחותה אסתי. צופית הופכת כל אבן כדי לגלות מה קרה לאחותה ועל הדרך מרביצה, רוקדת ומתאהבת. השחקנים מחליפים דמויות בקצב מסחרר, עם מוזיקת ראפ וקטעי וידיאו. (יום ראשון, 10.12.17, בית הקונפדרציה, 20:30)

קבוצת תיאטרון הולגאב תעלה בפסטיבל בנוסף הופעת בכורה של הצגת היחיד "לא נחמדה לקשר רציני" עם השחקנית תהילה ישעיהו. ההצגה עוסקת  באישה המנסה לפתוח פרק ב' בחייה ותוך כדי כך מלגלגת על עצמה, על הקהילה הישראלית-אתיופית ועל המדינה. (יום שני, 11.12.17, בית הקונפדרציה, 19:30, 21:00, יום שלישי, 12.12.17, בית הקונפדרציה, 20:30)

תזטה-  אנסמבל המוזיקה הישראלי-אתיופי יעלה מופע חדש המתמקד בקטעים אינסטרומנטליים מקוריים של הסקספוניסט והזמר אבטה בריהון ובעיבודים של יצירות עתיקות-מסורתיות.  האנסמבל הוקם לפני שלוש שנים על ידי בית הקונפדרציה, במטרה לשמש במה לתרבות המוזיקלית הישראלית- אתיופית המתחדשת. בריהון מכוון את יצירת תזטה אל לבה של המוזיקה האתיופית המסורתית על כליה עתיקים והייחודיים – הקרר, הנבל האתיופי שלפי המסופר מנגנים בו עוד מימי דוד המלך, המסינקו בן המיתר האחד ומערכת כלי ההקשה קברו. (יום ראשון, 10.12.17, בית הקונפדרציה, 20:00)

לראשונה יעלה הפסטיבל מופע סטנד-אפ: "מבוסס על סיפור אמיתי" – שלמה בייבי בייבי, של הסטנדאפיסט שלמה שמואל. המופע המבדר והמקורי מציג בהומור את הפער שבין בני הדור הצעיר שנולד בארץ לבין הוריהם שעלו מאתיופיה, ומגולל את סיפור חייו של שלמה שמואל החל מימיו כילד וכנער מתבגר המתמודד עם החיים בדרכו שלו, ועד האדם הבוגר שהוא כיום. (יום ראשון, 10.12.17, בית הקונפדרציה, 22:00)

להקת Ground Heights תעלה מופע מחומרי אלבום הבכורה שלה – Lemimetow Tuwled ("הדור הבא" באמהרית) – המשלב מוזיקה מקורית שכתבו והלחינו חברי הלהקה ומושרת באמהרית, עברית ואנגלית על ידי הסולנית הכריזמטית חווה הוואן מששה. המוזיקה מתובלת בהשפעות של פופ ישראלי, רגאיי, נאו סול, ריתם נ' בלוז וג'אז. בהופעותיה מבצעת Ground Heights  גם קלאסיקות אתיופיות של אמנים כמחמוד אחמד וג'קי גוסה. (יום שני, 11.12.17, בית הקונפדרציה, 20:30)

את המופע שיבת ציון: געגועים לישראל של מעלה יצרו יחד המשוררת חביבה פדיה והמלחינה רוחמה כרמל. השתיים יצרו פסקול עשיר המורכב משיריה של פדיה העוסקים במתח בין ירושלים, תל אביב ובאר שבע, שיבת ציון ומלכות שבא, ומשלב את הרב-קוליות והדיסוננס שבין גאולה שהיא גלות ובין גלות שהיא גאולה. המלודיות הייחודיות לקוחות מפיוטים ותשבחות לירושלים, הקלטות סאונד מבתי כנסת ומחללים שונים בעיר. (יום שני, 11.12.17, זאפה, 21 :00)

תגובות

להשאיר תגובה