תזמורת המהפכה יצאה במופע חדש המחזיר את שלישיית ״הגשש החיוור״ לבמה בצורה מוסיקלית גאונית להפליא.

המופע, אותו יצרו מנהליה האמנותיים של תזמורת המהפכה – רועי אופנהיים וזהר שרון – בשיתוף פעולה עם המלחין, המעבד והמנהל המוזיקלי – אמיר לקנר -מציע פרשנות ייחודית ונקודת מבט מוזיקלית חדשה על פועלם האמנותי של הגשש החיוור, באמצעות פסיפס של יצירות ועיבודים תזמורתיים מקוריים- שעשויים פשוט בשלמות וגאונות- השוזרים בתוכם דגימות וידאו וסאונד מתוך מערכונים ושירים של הגשש. המופע חושף את שפתם הייחודית ועושר העשייה שלהם כזמרים, שחקנים ובדרנים. 

תזמורת המהפכה – רועי אופנהיים וזהר שרון – צילום פיני סילוק

המופע מחולק לשלושה פרקי "קונצ'רטו" כשכל פרק הוקדש לאחד מחברי הלהקה – שייקה, פולי וגברי – כסולן "מוזיקלי" בליווי תזמורת. פרקים אלה שמים זרקור על הצבעים הייחודיים, הקול, הבעות הפנים (בעיקר אלה של שייקה לוי), התנועתיות ומשפטי המפתח הבלתי נשכחים של כל אחד מחברי "הגשש".

למופע הגעתי עם אבא שלי, ירושלמי וותיק בן 65 שמכיר כמעט כל מערכון בעל פה. יחד איתו גם הקהל דיקלם, כמעט בעל פה, כל תו כל אות. זה היה מחזה מלבלב בפני עצמו שהשלים את החוויה.

במהלך המופע הציגו השחקנים דביר בנדק ודקלה הדר מערכונים משלהם השוזרים את הקונצ'רטו לביטויים השגורים בפינו מעולמם של הגששים. המערכונים והשירים ״הצ'ופצ'יק של הקומקום״/״הכה את המומחה״, ״דייג אוהב דגים?״, ״המכונית המגוייסת״, ״פסטיבל שירי דיכאון״, ״מים לדויד המלך״, ״למה צחקה מיכל?״, ״שיר הטלפון״, ״אל תלחץ על הבננה״, ״עובדים עלינו״, ״אף אחד לא קם״, והסרטים ״ארבינקא״, ״פורטונה״, ״גבעת חלפון״, ״שלאגר״ – כל אלה מהווים נקודת יציאה לתוך פנטזיות מוזיקליות תזמורתיות פרועות ומשעשעות.

את המערכונים המוקרנים מלווה התזמורת בנגינה חיה שהותאמה באופן ייחודי, מקורי ומפתיע, לעתים דרך שינוי בעלילת המערכון המקורית ולעיתים באופן בו התזמורת משתלבת בו.

העשייה הקולנועית של הגשש גם היא מעובדת במופע לפרקי ביניים קצרים ("אינטרמצי") בהם יצירות מוזיקליות בהן נשזרים קטעים מתוך הסרטים ״גבעת חלפון״, ״שלאגר״, ״פורטונה״ ו״ארבינקה״.

הביצועים הבלתי-נשכחים של הגששים לשירים שהולחנו על-ידי טובי המלחינים וההרמוניה הקולית המופלאה שלהם זוכים גם הם להתייחסות מקורית לפרשנות בלתי-צפויה. למשל, "שיר הדייג" נשזר עם המערכון "דייג אוהב דגים" לחווייה של שיר פאדו נוסטלגי ונוגע ללב, או שירה של נעמי שמר – "לו יהי" – יזכה לעיבוד יוצא-דופן המשלב ביצוע נדיר ומיוחד לשיר כפי שהוקלט בתכנית "המעגל עם דן שילון", ואילו "מים לדוד המלך" יבוצע בגרסה משעשעת עם עיבוד בסגנון מוזיקת בארוק עתיקה ועם  חברי הגשש המופיעים כזמרי אופרה בסיפור אופראי דמיוני.

מנצח: רועי אופנהיים // מלחין ומעבד: אמיר לקנר// עיצוב וידאו ארט: נמרוד צין // עיצוב סאונד: ואלרי קוטלר // עיצוב תאורה: נדב ברנע // כותב: גור קורן // מנהלים אמנותיים: זהר שרון, רועי אופנהיים ואמיר לקנר. מפיקה: יעל בכור פדן , מנכ״ל: עומר לקנר רייכנטל.

תגובות

להשאיר תגובה