מברהמס ועד לאבנר גדסי, משומאן (קלרה ורוברט) ועד לפבלו רוזנברג, ממנדלסון וליסט עד ליעקב רוטבליט, מוסיקה רומנטית לפסנתר תבוצע באולמות התיאטרון ובמשך ארבעה ימים רצופים בין התאריכים 24-27.10.18

 הפסנתר הרומנטי זוכה למקום של כבוד בקדמת פסטיבל פסנתרים השישי שיתקיים בתאטרון ירושלים בין התאריכים 24-27.10.18. הקהל שימלא את אולמות התאטרון ייהנה ממוסיקה רומנטית לפסנתר, מהקלאסי ועד לפופולרי, בסדרת קונצרטים בביצוע מיטב הפסנתרנים הישראלים המופיעים בארץ ובעולם. הפסטיבל הינו הפקה מקורית של תאטרון ירושלים ומנוהל אמנותית ע"י פרופ' מיכאל וולפה.

כמיטב מסורת הפסטיבל, הפסנתר נמצא כמובן במרכז, ובמגוון של סגנונות: מוסיקה קאמרית ומוסיקה קלאסית סימפונית, ג'אז בינלאומי ומקומי, פופ ים תיכוני וזמר עברי קלאסי, מוסיקה מסרטים ומחזות זמר, מוסיקה אנדלוסית ומוסיקה אמנותית חדישה. הפסנתר מביא לידי ביטוי את כל אלו באיכויות המבע המוסיקליות שלו.

לצד המוסיקה התזמורתית, מציג הפסטיבל מגוון של יצירות קאמריות, המתכתבות זו עם זו ומציירות תמונה מרתקת של קשרי גומלין אמנותיים עמוקים בין גיבוריה המרכזיים של האסכולה הרומנטית המרכז אירופאית.

בעולם הפסנתר הקלאסי יוקדש השנה מקום נרחב למוסיקה הרומנטית הקונצרטית והקאמרית ונתמקד ברומנטיקה של שוברט, ברהמס, שומאן (רוברט וקלרה), מנדלסון (פליקס ופאני) וליסט.

הפסטיבל ייפתח השנה בקונצרט קאמרי בביצוע שלישיית ירושלים, אחד מהרכבי המוסיקה הירושלמים הפעילים והמוערכים ביותר ברחבי העולם. הקונצרט יוקדש למוסיקה של שלושה אמנים שהיו ידידים בלב ובנפש – רוברט שומאן, אשתו קלרה ויק שומאן, שהייתה פסנתרנית סולנית מהחשובות בדורה, ויוהאנס ברהמס שהתחבר אליהם והפך להם לבן בית. כמו כן, ייהנו באי הפסטיבל ממנגינותיהם של פרנץ ליסט ופליקס מנדלסון, שני ילדי הפלא של ראשית המאה ה-19.

אבל הרומנטיקה לא מגיעה רק מהעולם של המוסיקה הקלאסית. אנו פוגשים אותה גם בשורה של מופעים שנוצרו במיוחד לפסטיבל, ויציגו רומנטיקה בסגנונות שונים ממקומות ומתקופות שונות. הזמר פבלו רוזנברג והפסנתרן שלומי מאיה יציגו מופע חדש, ובו מגוון משיריו של רוזנברג בעברית, באנגלית ובספרדית, כולם בעיבודים חדשים לפסנתר בלבד. פסנתרן הג'אז הוותיק, דני גוטפריד ובנו, ירון גוטפריד, המלחין, המנצח והפסנתרן הרב גוני, ינהלו דיאלוג מרתק על פסנתר בשיחה ובנגינה משותפת על שני פסנתרים לתוך הלילה. הזמר אבנר גדסי יעמוד במרכז הקונצרט החגיגי, אשר הוכן אף הוא במיוחד לפסטיבל, ובו מיטב שירתו הרומנטית יחד עם תזמורת ירושלים מזרח ומערב והפסנתרן גיא מינטוס.

הפסנתרן אנדי פלדבאו יביא אל הבמה מגוון של שירים רומנטיים מסרטים ומחזות זמר אמריקאים פופולריים, בעיבודי פסנתר חדשים, פרי עטו, חלקם סולניים וחלקם במשותף עם הזמרות גוני כנעני וענת צ'רני מהאופרה הישראלית. מופע מחווה נוסף, אשר הופק במיוחד, הינו קבלת השבת ביום שישי, שתוקדש לשירי האהבה של המשורר הירושלמי יעקב רוטבליט, בעיבודים חדשים לזמרים ופסנתר, יחד עם סדנת הזמרים הרב תחומית באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

גם מקומה של המוסיקה הישראלית הקונצרטית לפסנתר לא נפקד, ונזכה להאזין לקונצ'רטו לפסנתר מספר 1 מאת מרק לברי, מחשובי המלחינים הישראליים בדור הראשון, אשר ביצועו יוקדש לזכרה של הפסנתרנית פנינה זלצמן ז"ל שניגנה אותו בבכורה, בהיותה נערה, לפני למעלה מ-70 שנה.

תגובות

להשאיר תגובה