בשורה למבקרי העיר העתיקה בירושלים: לראשונה בהיסטוריה, אחרי 10 שנות עבודה של 7 גורמים ממלכתיים – החל מהיום העיר העתיקה של ירושלים מונגשת לבעלי מוגבלויות תנועה.

ירושלים העתיקה וחומותיה הן אתר מורשת עולמי של אונסק"ו והמקום המתוייר ביותר במדינת ישראל עם כ-10 מיליון מבקרים מדי שנה. ההנגשה באה להקל על העומס ברחובות הראשיים ולאפשר גם למשתמשי עגלות (כולל עגלות ילדים), כסאות גלגלים ובעלי מוגבלויות אחרות לבקר באתרי התיירות של העיר, בהתבסס על ריבוי השימושים במרחב: מסחר, הולכי רגל, עגלות, רכבים, ילדים ותיירים, תוך התאמת המבנה הטופוגרפי וההיסטורי של רחובות העיר לתנועת רכבי חירום ואמצעי עזר לניידות.

במצטבר הונגשו כ-4 ק"מ של רחובות ברובעים המוסלמי, הארמני והנוצרי והותקנו כ-2 ק"מ מצטברים של מאחזי יד לצד גרמי מדרגות, המהווים כ-60% מכלל הדרכים הציבוריות.

באי העיר יכולים מעכשיו לתכנן את דרכם המונגשת באמצעות אפליקציה ייעודית וחינמית בשם נגישות ירושלים-העיר העתיקה | Accessible JLM-Old City (ב-8 שפות) המאפשרת ניווט בזמן אמת בין הסמטאות והאתרים.

לאנדרואיד:  https://play.google.com/store/apps/details?id=pami.accessibility.sayyes

לאפל:  https://itunes.apple.com/il/app/accessible-roads-jerusalem/id1434672106?mt=8

הדגמת האפליקציה: https://www.youtube.com/watch?v=caCxEfuw5gI&feature=youtu.be

 

צילום: רפי בן חקון

ראש עיריית ירושלים משה ליאון: "העיר העתיקה בירושלים חשובה למיליארדים בעולם במשך אלפי שנים, כעת אני גאה לומר כי העיר העתיקה של ירושלים נגישה למיליארדים נוספים בזכות פרויקט נגישות ייחודי לירושלים, וסוללים את הדרך לערים עתיקות נוספות ברחבי העולם."

מנכל"ית משרד ירושלים ומורשת: "משרד ירושלים ומורשת פועל בשנים האחרונות באינטנסיביות במגוון גדול של תחומים בהם שדרוג, הנגשה ופיתוח של העיר העתיקה על מסלוליה המגוונים ושיפור חווית התושב והתייר בעיר העתיקה."

מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי: "אנו רואים חשיבות עצומה בפיתוח תשתיות תיירותיות. שיא כל הזמנים בכניסות תיירים מדגיש את הצורך בהנגשת אתרי התיירות, כאשר העיר העתיקה בירושלים היא המקום המתוייר ביותר בישראל".

מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) אייל חיימובסקי, מנהל קרנות המוסד לביטוח לאומי איציק סבטו, ומנכ"ל והחברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ"י) בני סאסי: "אנו מקווים כי כל באי העיר העתיקה יהפכו לשגריריה".

הפרוייקט כולל גם הנגשה מרחבית אל העיר העתיקה:

כל שערי העיר מונגשים כעת, ובנוסף ניתן להגיע לעיר העתיקה גם באמצעות השאטל החינמי "חופשי לעיר העתיקה" היוצא ממתחם התחנה עד לשער האשפות וחזרה על בסיס יומי (כולל שאטל מונגש לכיסאות גלגלים).

מבקרי העיר העתיקה יכולים גם להוריד ללא תשלום סיורים קוליים מודרכים במסלולים מונגשים באפליקציית "סיורים קוליים בעיר העתיקה" (במסלולים: הרובע היהודי, ויה דולורוזה, הר הבית, משער יפו לשער ציון)

 

 

תגובות

להשאיר תגובה