דמיינו גן לילדיכם שבו יש חלונות שקופים, חדר ג'ימבורי, שיעורי יוגה וכל העונג הזה נמשך שלוש שנים ברציפות. ב"גני עגנון", הפועלים שנה, זה קורה. בימים טרופים, בהם החדשות מדווחות על גננות מתעללות, אוכל לא הגייני ומצלמות אבטחה אשר מראות זוועות שקורות ליקרים לנו מכל, מדובר בבשורה של ממש.

הורים ירושלמים שיקראו את הכתבה ודאי יבינו שעבור יקיריהם מדובר בלא פחות מבשורה שעד כה הייתה בגדר חלום. הרי כל הורה תמיד חלם שהמקום בו "מבלים" ילדיו הפעוטים את מירב שעות היום, ייתן דגש על חינוך איכותי, שיהיו בו יום לימודים ארוך, מטבח מבשל, תזונה בריאה ומפוקחת, שפע של משחקים ואטרקציות ואם אפשר אז גם לוח חופשות מצומצם. בגני עגנון הממוקמים ברח' ש"י עגנון בירושלים הצליחו ליצור מתחם גנים מרהיב אשר עונה על כל הצרכים הללו ואף יותר מהם.

"בבסיס החזון של 'גני עגנון' נמצאת האמונה שלכל ילד וילדה ישנם כוחות וכישרונות רבים אותם ניתן לטפח ולהעצים על ידי יצירת סביבה אוהבת ותומכת, אשר מספקת להם את כל הדרוש על מנת לגדול, לחקור ולהתפתח בשנים הכי קריטיות של ילדותם," אומרת עמיה בורובסקי חברת צוות ההנהלה אשר מלווה את הגן עוד מימי הקמתו, "אם בעבר הורים הסתפקו במסגרת חינוכית, אשר הייתה רק במעט יותר מבייביסיטר, הרי שכיום הורים רבים מעוניינים להעניק לילדיהם חינוך איכותי כבר בגיל הרך וזאת כהכנה לשנים הבאות במערכת החינוך. ההורים, כמו הילדים, זוכים להגשים עבורם את מה שעד לאחרונה היה נראה כמו חלום רחוק ולקבל מענה חינוכי, התפתחותי וחוויתי בסטנדרט שטרם נראה כמותו בירושלים".

המודל של "גני עגנון" הוא של גן צומח המאפשר רצף חינוכי מגיל 6 חודשים ועד גיל 3 שנים, יתרון משמעותי להורים המחפשים יציבות והמשכיות לאורך שנים אלה. הצבעוניות הנעימה, הבחירה המוקפדת של הריהוט, המשחקים ופריטי העיצוב הופכת למתחם שכל ילד היה שמח לגדול בו וכל איש חינוך היה שמח לעבוד בו.

המתחם החדש, ששוכן במבנה קהילת מבקשי דרך בשכונה המרכזית קטמון, מעוצב בסטנדרט גבוה ובסגנון ייחודי. מצלמות אבטחה במעגל סגור פועלות בכל פינה והמבנה הוקם בהתאם לכל התקנים המחמירים ביותר עם 5 כיתות גן מרווחות ומוארות, חדר ג'ימבורי המשמש גם המרחב מוגן בעת הצורך, מטבח מבשל וחצר ירוקה מרווחת ומוצלת. אין ספק שלהורים מדובר בשקט נפשי ולילדים- תפאורה מושלמת לילדות שמחה ומאושרת.

עיצוב הגן נועד ליצור עבור הילדים סביבה בטוחה ונעימה המגרה אותם ללמידה פעילה ומשמעותית ובמקביל לאפשר מקסימום של שקיפות, השגחה ופיקוח על המתרחש. "זו הסיבה למשל שיצרנו חלונות מעוצבים הפונים אל תוך שטח הגן דרכם ניתן להביט על המתרחש בתוך הכיתות", מספרת עמיה.

הצוות החינוכי בגן מונה עשרות נשות צוות- גננות מוסמכות ומטפלות מנוסות ומקצועיות אשר מקבלות לאורך כל שנת הפעילות הדרכה וליווי מקצועיים, מפגשי העשרה, התנסות ולמידה.  הן מדגישות כי מעבר למתחם המרווח והמפנק, ישנה עבורם חשיבות עליונה ליצירת מסגרת חינוכית ייחודית, איכותית ומקיפה, אשר שמה את הילד במרכז. העשייה בגן מכוונת ליצירת סביבה בטוחה ומעשירה אשר מעודדת התפתחות שכלית, גופנית, רגשית וחברתית של כל ילדי הגן בהתאם לגילם ולשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים, "היכולת שלנו להיות קשובות ורגישות לילדים ולהוריהם יוצרת בהם תחושה של אמון, שייכות וביטחון וכך אנחנו זוכות ליצור שיתוף פעולה מלא בין הגן ובין הבית תוך הקשבה לצרכים וההעדפות של כל ילד וילדה".

את הגן מנהלת מורן דלין- קפלן, אשת חינוך בעלת תואר שני וניסיון רב בניהול צוותים חינוכיים ומסגרות לגיל הרך. על ההיבט הפדגוגי אמונה ד"ר תמר אשר- שי,  מדריכה פדגוגית ושם דבר בתחום החינוך לגיל הרך, מדריכת גננות ומרצה בכירה לחינוך המלווה ומנחה את הצוות החינוכי באופן שוטף, בונה עם הגננות את התכנית החינוכית, מסייעת בפתרון בעיות ובאיתור קשיים שונים בקרב ילדי הגן ושותפה מלאה בתהליכי קבלת ההחלטות בגן. "אין ספק שהדבר המשמעותי ביותר בגילאים האלה הוא הדמויות החינוכיות אשר מלוות את הילדים לאורך היום ועל כך אנחנו לא מתפשרים" אומרת דלין-קפלן, "ב'גני עגנון' יש נשות צוות מדהימות שמרעיפות על הילדים שפע של חום ואהבה, מדברות איתם בגובה העיניים, מכירות אותם לעומק ומעניקות להם את תחושת הביטחון והרוגע שכל כך חשובות לילדים צעירים".

"חשוב לנו שכלל נשות הצוות שלנו החל מהגננות המובילות ועד המטפלות וממלאות המקום יגיעו בכל יום לסביבת עבודה נעימה ומשפחתית ויקבלו את התנאים המקצועיים והאישיים הדרושים להן כדי לעשות את עבודתן עם הילדים בתחושת הנאה, שמחה וסיפוק," היא ממשיכה, "כמנהלת אני דואגת לבקר בכל אחת מהכיתות לאורך כל שעות הפעילות, להכיר באופן אישי את הילדים וההורים, לתת לצוות את הכלים המקצועיים ולבנות יחד איתן ועם ד"ר תמר אשר- שי את התהליכים החינוכיים האישיים והקבוצתיים באופן יומיומי. הסיפוק הכי גדול מגיע מהחיוכים ושמחת החיים שהילדים מכניסים לגן בכל בוקר ומהזכות שלנו להיות שותפות לתהליך ההתפתחות והצמיחה שלהם".

מה תהליך הגיוס וההכשרה שעובר הצוות החינוכי?

"את הכיתות מובילות נשות חינוך מהדורה הראשונה- רובן המוחלט גננות מוסמכות (דבר שאין לו אח ורע בגילאים האלה). יתר נשות הצוות גם הן נבחרות בקפידה, מנוסות ובעלות רקע מתאים. תהליך גיוס העובדות הוא מאוד קפדני וכולל ראיון עומק עם הנהלת הגן וכן ימי התנסות מעשית. על העובדות להציג אישור על היעדר רישום פלילי וכן אישורי השכלה מתאימים.
הצוות מקבל ליווי והדרכה באופן שוטף כל השנה, השתלמויות, פעילויות גיבוש, עבודה עם כל צוות בנפרדעוברות הדרכת עזרה ראשונה בכל שנה, כולל רענון בהתאם לדרישות ואת כל התנאים האישיים והמקצועיים כדי שיהיו הכי מסופקות ומקצועיות שאפשר".

דלין-קפלן (שלישית מימין) עם הצוות החינוכי של "גני עגנון"

למי מיועד הגן? אילו ילדים יכולים להתקבל אליו?

"הגן מיועד לירושלים רבתי. מגיעים אלינו ילדים ממושבים ויישובים גם מחוץ לעיר. יש אצלנו הורים מכל המגזרים והמעמדות, כשהמכנה המשותף של כולם הוא שהם רוצים להעניק לילדיהם חינוך איכותי לגיל הרך".

איך מתבצעת החלוקה של הילדים בכיתות? מה טווחי הגילאים בכל כיתה? 
"החלוקה לכיתות נעשית באופן מאוד קפדני, תוך שמירה על טווח גילאים מאוד מצומצם ומותאם מבחינת השלב ההתפתחותי של הילדים. בימים אלה אנו משלימים את שנת ההקמה שלנו ומתרחבים מ4 כיתות ל5".

יש צפי לעוד גנים כאלה בעיר? 
"כיוון שמדובר במתחם ייעודי מאוד מוקפד ומאובזר כרגע אנחנו משקיעים את האנרגיות והכוחות שלנו בגנים הקיימים אבל בהחלט שוקלים התרחבות בהמשך".

יש תכניות לחופש הגדול?

"אנחנו עובדים באוגוסט באופן חלקי וישנה אפשרות לקייטנה לשבועיים נוספים בתשלום".

 

תגובות

להשאיר תגובה