ארבע דמויות מסרו נשמתן לבורא בסוף השבוע האחרון, כאילו החליטו שלא להתחיל את שנת 2019 עימנו. כולן ככולן השפיעו על החברה הישראלית בדרכן. כולן שינו את חיינו מקצה לקצה. כולן עשו מהפכה.

עמוס עוז, ירושלמי וחתן פרס ישראל, היה סופר שכתביו שוחחו ביניהם על החברה בישראל, בחנו אותה והביטו עליה בו בעת כאידיאל וכמציאות. הסיפורים שסיפר היו למטה ולמעלה, באותה נשימה, וכשסיימת לקרוא אותם, לא ידעת אם אתה כמה לישראליות או מבקש להתרחק ממנה רחוק ככל האפשר. הסופר, עטור הפרסים והשבחים, לא חסך שבטו על הממשלה והתנהלותה של מדינת ישראל, גם בימים שהשמאל עמד בשלטון. הציניות והאירוניה הן הבסיס לביקורותיו הפוליטיות-מדיניות, בדיוק כמו בספריו. אפשר שלא להסכים או להתחבר לדעותיו, אבל תרומתו לרוח הישראלית תיזכר ותישמר לעוד דורות ארוכים.

צביקה לוי, "האבא של החיילים הבודדים", אף הוא חתן פרס ישראל למפעל חיים, אותו קיבל בשנה שעברה. בשנתיים האחרונות חלה לוי במחלת ניוון שרירים שהכריעה אותו שבועיים לפני יום הולדתו ה-71. בשנת 1983 קיבל את עצת הרמטכ"ל דאז רפאל איתן ז"ל, והחל לאסוף בחורים מעיירות פיתוח שקיבלו פטור מהצבא במטרה לסייע להם להתגייס. כעשור אחר כך כבר מונה על ידי הצבא לנהל את מיזם חיילים בודדים. את כינויו- "האבא של החיילים הבודדים"- קיבל בזכות עשייתו רבת השנים למען אלפי חיילים מחוסרי אמצעים וטיפול במשפחות השכולות מטעם התנועה הקיבוצית. הוא היה ממונה על התיאום והקישור בין התנועה הקיבוצית לבין צה"ל בכל נושא ההלנה והטיפול בחיילים הבודדים, הפנייתם למשפחות מאמצות בקיבוצים, מעקב אחר היקלטותם ומתן מענה לכל בקשה ומצוקה שלהם. אלפי חיילים חבים לו את חייהם הבוגרים בזכות האמונה בהם והסיוע שהעניק להם.

שייע גלזר, מגדולי הכדורגלנים בישראל בכל הזמנים ואחד ממבקיעי השערים המצטיינים גם בנבחרת ישראל. גלזר נפטר בדיוק ביום הולדתו ה-91. הוא הוביל את מכבי תל אביב ל-6 אליפויות מדינה ו-6 גביעי המדינה. לימים גם שיחק בבית"ר ירושלים. כיאה לכדורגלני העבר שלא התפרנסו משמעותית מהמשחק, עבד גלזר כנהג "אגד" במשך תקופתו כשחקן וגם בפרישתו. לימים הפך ליקיר העיר תל אביב.

הרב יעקב כהן, בעל חנות ספרים בשכונת מקור ברוך בירושלים ומי שנחשב לאחד ממייסדי תנועת ש"ס בירושלים יחד עם הגאון רבי יעקב יוסף זצ"ל . הוא היה הרוח החיה מאחורי הקמת סיעת ש״ס בירושלים לפני למעלה מ-30 שנה, כשנאבק כמעט לבדו נגד אפליית בני עדות המזרח במוסדות החינוך ולמען ייצוגם בכבוד בעירייה, והיום, ניתן לומר בגאון כי מפעל חייו הצליח מאד להשפיע בעיר ירושלים. הרב כהן זכה לכבוד רב בסרט 'הבלתי רשמיים' של הבמאי והיוצר אלירן מלכה, כשהשחקן שולי רנד משחק את דמותו, בתפקיד בעל דפוס שהחליט 'להחזיר עטרה ליושנה' ולהקים את המפלגה הספרדית.

ארבע דמויות, ארבעה צבעים, ארבע מהפכות. כל אחד הוא סמל למאבק כמו שהוא סמל לשלום. כל אחד רצה את הטוב ביותר עבור האנשים למענם לחם ובשבילם דיבר. חוט השני המחבר את כולם הוא סיפורה של ארץ ישראל היפה שיודעת, מחד, להיות הכי טובה לבניה ומאידך- הכי רעה. ארץ שמייצרת קונפליקטים, אך גם מצליחה ליישב ביניהם בזכות חיבור מיוחד בין אנשים ובזכות אהבת אמת.

והם אהבו אהבת אמת. הם נעו בזכותה. הם פעלו בגינה. הם חיו למענה. בלי אהבת אמת לא היו מורישים לנו את סיפורם. לא היו מצליחים לחדור אל לבבנו. לא היו מצליחים לספר עוד סיפור על אהבה וחושך. יהי זכרם ברוך.

תגובות

להשאיר תגובה