בצל ההסלמה במצב הביטחוני, משבר מחירי הדיור והדרישה לדיור הוגן, ירושלים עדיין מושכת אליה צעירים. יצאנו לבדוק את אפשרויות הדיור לצעירים ברחבי העיר

רוב הדיירים הצעירים הנכנסים לירושלים הם סטודנטים במוסדות השונים באזור או זוגות צעירים. כמובן שהרוב המכריע של דיירים צעירים שוכרים דירות ולא קונים, "אני לא יודעת איפה יש זוגות צעירים עם מספיק כסף בשביל לקנות דירה בירושלים", אומרת לי קורל ממשרד אנגלו-סכסון ירושלים, ומאחוריה נשמעות צעקות הסכמה של דניאלה המזכירה.

רוב הסטודנטים חולקים דירה עם כ-3 שותפים בממוצע, בעוד שזוגות צעירים נוטים לגור לבד ולא להתחלק בדירה ובפרטיות לה הם זקוקים.

איפה?

הסטודנטים לרפואה והמדעים המדויקים ובבית הספר לאחיות אשר לומדים באזור עין כרם מעדיפים לרוב לגור באזור קריית יובל וקריית מנחם עקב הקרבה למוסדות הלימוד. המחירים נעים לרוב בין 1500-2000 ₪ לכל שותף בדירה בממוצע.

הסטודנטים באוניברסיטה העברית יכולים לגור במעונות המוצעים להם על ידי האוניברסיטה, אך אלו אשר מעדיפים שלא לגור במעונות לרוב בוחרים לשכור דירה באזור הגבעה הצרפתית, אשר מציעה לסטודנטים דירות רבות להשכרה. גם כאן, העלויות נעות על הציר שבין 1500-2000 ₪ לכל שותף.

לעומתם, הסטודנטים בבצלאל ובמכללות הפרטיות מעדיפים לגור במרכז העיר, בשכונת נחלאות ובאזור השוק, אך המגורים במרכז העיר כמובן יקרים יותר והמחירים קופצים לסכומים של 2600-2900 ₪ לכל שותף, אך המחירים יכולים לטפס לסכומים גבוהים הרבה יותר. לאחרונה הושכרה "דירה ענקית" באזור מרכז ירושלים בסכום של לא פחות מ-4200 ₪.

גורם נוסף לעליית המחירים במרכז העיר הינו הסמיכות הגדולה לאזורי הבילוי העיקריים של ירושלים, שבמרכזם רחוב יפו, אשר במשך ימות השבוע (וכמובן שלא בשבת), מתחזקת בירושלים סצנת חיי לילה סוערת של ברים, מועדוני לילה, בתי קפה ומסעדות. בין האטרקציות הנוספות באזור ניתן למצוא מוזיאונים, גלריות, בתי קולנוע וקניונים.

הביקוש הרב לדירות וההיצע הנמוך יחסית בירושלים הניע בעלי דירות רבים לפצל דירות שברשותם לדירות סטודיו פרטיות קטנות יותר ובכך למקסם את הרווח. הביקוש כה גדול שאפילו בערים הסמוכות, כמו מעלה אדומים, הירידה במחירי השכירות זניחים יחסית.

ומה לגבי הבנייה בירושלים? הרי בכל שני וחמישי מדווח בתקשורת על כך שהממשלה מאשרת בנייה נוספת.

"בינתיים אישורי הבנייה האלו נמצאים על הנייר, כשיעברו מהנייר אל המציאות יהיה שיפור במצב. למרות זאת, צפויה מגמה של שיפור במחירי הנדל"ן בשנים הקרובות גם בדירות למכירה וגם בדירות להשכרה", אומרת קורל.

 

תגובות

להשאיר תגובה