בובות, חיות ותאטרון

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות ירושלים 2016  שיחל ב-15 לאוגוסט, חוגג 25 שנה עם 40 הפקות מהארץ ומחו"ל, מתחם גן חיות אמנותי והמאסטר הסיני יאנג פיי  שהביא למערב את המסורת הסינית של בובות כפפה

קסם הבובות  ממש  לא מיועד רק לילדים : 32 הפקות מישראל, 8 הפקות מחו"ל, 7 מופעי בכרה וגם ZOOOO – אירוע חוצות ייחודי, מופעי קברט מתחת לכיפת השמיים ואירועים נוספים. זה מה שמחכה לכם בפסטיבל הבובות שיתקיים בין ה-15-18 לאוגוסט   ב- 5 אולמות: במתחם תיאטרון החאן, בתיאטרון הקרון ובגלריה בתחנה הראשונה.

בנוסף למגוון ההצגות, החושפות את הקהל לקשת רחבה של סגנונות בעולם תיאטרון הבובות, עם ההפקות הטובות ביותר בארץ ובעולם מציע הפסטיבל אירועי חוצות.זרקור מיוחד בפסטיבל השנה הוא עולם בעלי החיים כמי ששימשו מאז ומתמיד כגשר להבנת עולם הילד בספרות ילדים ובעולם התיאטרון.

הדבר יבוא לידי ביטוי גם במתחם מיוחד בגן הפעמון: ZOOOO. חתן פרס ישראל לתיאטרון לשנת 2016, הדס עפרת, מוביל את המתחם שהוא גן חיות אמנותי של בובות ודימויים חזותיים. לפרויקט פורסם קול קורא ונבחרה קבוצה של כ-15 אמנים מתחומי אמנות שונים: בובנאות, מחול, אנימציה ועיצוב, במטרה לייצר מתחם מגוון עם עבודות שונות המתייחסות לגן חיות כתמה שתלווה את הפסטיבל. הפרויקט מיועד לכל המשפחה והוא יפעל בימי הפסטיבל בשעות אחה"צ והערב.

בחצר תיאטרון החאן, המאיירת אורית ברגמן תקיים בחצר את 'יער הטוטם המופלא', סדנה עם ילדים ובה הם יאיירו ביחד על גבי טוטמים של חיות שיוצבו ברחבה. פעילות זו תיצור תנועה במראה החצר שלמעשה תתהווה תוך כדי התקדמות ימי הפסטיבל.

דגש נוסף בהצגות בפסטיבל השנה הוא על שילוב של מסורות שונות של תיאטרון בובות יחד עם תאטרון בובות עכשווי פורץ גבולות."האמן המרכזי שיגיע מחו"ל הוא יאנג פיי (Yeung Fai), מאסטר סיני שהביא למערב את המסורת הסינית של בובות כפפה.

לדברי  שחר מרום, אחד מהמנהלים האמנותיים של הפסטיבל, "בהצגה המרגשת למבוגרים Hand Stories, משלב פיי בין אמנות בובות הכפפה למולטימדיה והקרנות בספרו בפני הקהל את הסיפור האוטוביוגרפי שלו ושל משפחתו הארוג בהיסטוריה המרתקת של סין במאה ה-20 ואת סיפורה של סין המסורתית במפגש עם תרבות המערב" מוסיף מרום. בנוסף יציג פיי גם הצגה לילדים, "אופרה פקין".
הלהקה הצרפתית Pelele היא להקת בובנאים עליזה ותוססת המשלבת מסורות תיאטרון בובות בשילוב עם הומור עכשווי ומוסיקה חיה: "קרקס הבובות" – הצגת קרקס לילדים בשילוב מריונטות ייחודיות ו-"Don Cristobal" – הצגה למבוגרים בסגנון "פאנץ' וג'ודי. סגנון זה חוגג את מסורת בובות הכפפה האירופאית שהתבססה כסאטירה פוליטית עם הומור פרוע על מוקדי הכוח בחברה.

האמן דוד אספינוזה (David Espinoza) מספרד מציג על במה מיניאטורית, דמויות אנושיות קטנות מגודל אצבע. הקהל צופה דרך משקפות בעולם הנפרש לפניו. זהו תאטרון המשתמש באמנות תיאטרון הבובות בכדי להציג מצבים עכשוויים של התרבות, המערבים תשוקה ובדידות במפגש עם העולם המודרני.

הפסטיבל מציע מגוון הצגות גם לגיל הרך, (גילאי 2-4 ), "הפסטיבל רואה בכל ילד מי  שיכול ליהנות מתרבות איכותית, המאתגרת את חושיו ומעבירה לו חוויה יצירתית ומלאת דמיון" אומרת דליה יפה- מעיין, המנהלת האמנותית של הפסטיבל ומנהלת תיאטרון הקרון.

תוצג ההצגה 'אדון וגברת בחופשת קיץ' מגרמניה, קרקס בובות פיוטי, כמעט ללא מילים, בה יחזו הילדים בקרקס החיות של בני זוג משעשעים. הצגה נוספת היא 'בלונים', בה בלונים, בובות, אנימציה ומשחק הופכים לבמת משחק תיאטרונית, שפונה לקהל ילדים מגיל שנה ומעלה.

תיאטרון הקרון יעלה עם חמש הפקות חדשות לילדים: 'ים קטן' – הצגת בובות מתחת למים, 'למה בכה הדג?' – עיבוד לסיפורי החיות של עודד בורלא, 'טיול לילי'- מסע פנטזיה אל תוך חלום של ילדה ועוד שתי הפקות ביכורים מתוכנית הלימודים של הקרון.

הפסטיבל מציע למבוגרים בילוי לילי מלא -Jerusalem Puppet Triple – המשלב בכרטיס אחד שלוש חוויות: בילוי לשעת ערב מוקדמת ב ZOOOO ובהמשך הלילה צפייה בהצגת תיאטרון והופעת קברט תחת כיפת השמיים. לקינוח – בירה ראשונה חינם במתחם ה"ביר גארדן"  שבתחנה הראשונה.

הזמנת כרטיסים דרך באתר תיאטרון הקרון: www.traintheater.co.il

תגובות

להשאיר תגובה