קצת פחות אוזני המן מלאי שומן ויותר פירות וויטמינים: אמנם חג הפורים הוא זמן המתוק, החטיפים והממתקים אבל גם בו אנחנו חייבים לשמור על תזונה בריאה. הדיאטנית הקלינית של סטודיו C ליטל פיינגרץ מסבירה כיצד לנצח את המן הרשע גם בנושא שומן הטראנס. יש גם מתכון בריא

אוזני המן הן אומנם המאכל הלאומי לחג הפורים, אבל למרות הסמליות, צריך לזכור שהן לא ממש בריאות לנו. כיום אנחנו יכולים ליצור לנו אוזניים המתאימות הרבה יותר לימינו, בריאות וגם טעימות, מה שיאפשר חג שמח באמת בלי תסכולי השמנה.

אוזן המן אחת מכילה בין 150-200 קלוריות, בין אם היא ממולאת  בשוקולד, תמרים, אגוזים, פרג, חלבה ועוד. רוב סוגי אוזני ההמן הנמכרים ברשתות מכילים מרגרינה או חמאה, המשמשים להכנת הבצק.

על מנת להכין אוזן המן בריאה יותר, רצוי לאפות בבית אוזני המן המכילים שמן קנולה במקום חמאה ומרגרינה המכילים שומן רווי או טראנס. כמו כן, מומלץ להפחית מכמות השמן הכולל ובכך להוריד את הקלוריות. כדאי לבחור בממרחים כגון תמרים, פרג ואגוזים בגלל שהם בריאים יותר ולהם יתרונות תזונתיים בהשוואה למילוי השוקולד והחלבה.

מילוי הפרג הוותיק מכיל ויטמינים ומינרלים כגון ויטמיני B, סידן, ברזל, מגנזיום ואבץ ומכיל כמות לא מבוטלת של סיבים תזונתיים, אך מלבד יתרונותיו התזונתיים, הפרג מכיל לא מעט קלוריות, כף גדושה של ממרח פרג מכילה כ- 76 קלוריות, לכן כדאי לאכול ממנו אך במידה.

אגוזים בריאים מאוד משום שמכילים שומן בלתי רווי (בריא), אך הם מכילים הרבה קלוריות, בכ- 7 יחידות אגוזי מלך יש כ- 250 קלוריות. הממרחים הפחות מומלצים הם ממרחי החלבה והשוקולד שמכילים הרבה סוכר ושומן.

אם כבר, רצוי להכין את ממרח החלבה על ידי ערבוב של טחינה גולמית עם סילאן או דבש וכך אנו שולטים על מידת הדבש ומידת הטחינה הגולמית. בכף של ממרח חלבה יש כ-150 קלוריות. התמרים-  ממרח בריא בשל היותו דל בשומן, עשיר בסיבים תזונתיים, בוויטמינים ובמינרלים כגון אשלגן, מגנזיום, סידן וברזל. בכף של ממרח תמרים יש כ- 90 קלוריות אך בשל תכולת הסיבים התזונתיים והיותו דל בשומן הוא המומלץ ביותר. מומלץ לשדרג ולהכין אוזני המן מקמח מלא או כוסמין בהכנה ביתית ולהעדיף שימוש בשמן קנולה במקום מרגרינה או חמאה.

ממתקים בריאים

כשאנו הולכים לקנות ממתקים בסופר, חשוב שנסתכל על תווית המזון שעל גבי האריזה, שם נמצאת רשימת הרכיבים התזונתיים, כאשר הרשימה של מרכיבי מוצר המזון היא לפי סדר יורד של כמותם, כך שהרכיב הראשון במוצר הוא המרכיב העיקרי, והמרכיב האחרון ברשימה הוא הרכיב שהמוצר מכיל הכי מעט ממנו. כשמסתכלים ברשימת הרכיבים, מומלץ שסוכר ונגזרותיו הרבים (כגון, סוכרוז, גלוקוז, פרוקטוז, לקטוז, מלטוז, דקסטרוז, דבש, סירופ תירס, סילאן ועוד), יופיע רחוק יותר ככל האפשר ברשימת הרכיבים וכך יימצא בכמויות קטנות יותר. כמו כן, מומלץ לצמצם בצריכת ממתקים המכילים שומן רווי ובשומן טרנס.

שומן טרנס יופיע ברשימת הרכיבים התזונתיים כשומן צמחי מוקשה או שומן צמחי מוקשה חלקית. שומן טרנס הוא השומן המסוכן ביותר לבריאות מפני שגורם למחלות רבות כגון לב וכלי דם, עלייה בכולסטרול הרע וירידה של הכולסטרול הטוב.

בבמבה יש 534  קלוריות ו-  34% שומן ב 100 גרם מוצר, בביסלי מכיל 445 קלוריות, ו- 20% שומן, תפוצ’יפס מכיל 542 קלוריות ו- 34% שומן. לעומתם בייגלה המכיל 380 קלוריות ורק 5.5% שומן, לכן בייגלה הוא נחשב בריא יותר. שוקולד חלב- מכיל 547 קלוריות, 58 גרם פחמימות, (הסוכר הוא הרכיב הראשון ברשימת הרכיבים) ומכיל 32% שומן. שוקולד מריר עם 70% מוצקי קקאו-  מכיל 520 קלוריות, 33 גרם פחמימות (כאשר הסוכר הוא הרכיב השני ברשימת הרכיבים) ו- 40% שומן. מבין שניהם השוקולד המריר מומלץ יותר.

חטיף אנרגיה – מכיל 399 קלוריות, 11.1% שומן, 67.7 גרם פחמימות.

מהממצאים הללו, אפשר להגיד שחטיף האנרגיה והשוקולד המריר עדיפים יותר. לשוקולד יתרון בריאותי נוסף, מוצקי הקקאו מכילים נוגדי חמצון המונעים את הנזק שנגרם כתוצאה מחשיפה לרדיקלים חופשיים בגוף.

רצוי להעדיף להכין ממתקים בריאים בבית, כגון חטיפי אנרגיה ביתיים, מאפינס, עוגיות שיבולת שועל, ממרח חלבה קטן בהכנה ביתית ואפשר לקשט את משלוח המנות באגוזים, שקדים טריים ותמרים.

הצעה למתכון: כדורי פרג בריאותיים

רכיבים:

2-3 כפות פרג

2 כפות טחינה גולמית

כף סילאן

1/2 כוס אגוזי מלך או פקאן כתושים

2 תמרים מגולענים

2 כפות שיבולת שועל

פתיתי קוקוס לציפוי

אופן ההכנה:

  1. מעבדים את כל החומרים במעבד מזון מלבד פתיתי הקוקוס למרקם עיסתי ולא נוזלי במיוחד
  2. מגלגלים לכדורים קטנים ועוטפים בפתיתי הקוקוס

 

קלוריות למנה: כ- 60 קלוריות לכדור

 

תגובות

comments