חמוץ לו

בועז צדקיהו שמנהל יחד עם אחיו ירון את אימפריית החמוצים בראיון כנה על המצב הקשה אליו נקלעו העסקים בעיר

כשיצאנו לראיין את בועז צדקיהו, שמנהל יחד עם אחיו ירון את העסק המשפחתי שמונה רשת מעדניות איכות שמשתרעת משוק מחנה יהודה הירושלמי ועד לשוק "שרונה" החדיש בתל-אביב, ציפינו לשיחה קלילה על העסק ולא יותר. אבל כנראה שהמצב הרעוע של ירושלים בחודשים האחרונים נוכח המצב הביטחוני עשו את שלהם  וכבר בשאלה הראשונה שלי התפרץ בועז במבול מעורב של ייאוש ותסכול על המצב המתמשך והנזק העצום  שהוא גורם לעסקים בעיר: "עברנו בעבר המון פיגועים, הרבה יותר קשים מאלו של גל הטרור הנוכחי. פיצוצים בתוך השוק, מחוץ לשוק, בסביבה, בעיר, באוטובוסים. אבל תקופה כזו קשה, לא זכורה לי. זה כבר משהו כמו שלושה חודשים, לפני זה עברנו תקופה יפה – קיץ, חגים – השוק והעיר היו תוססים. בשלושת  החודשים האחרונים יש ירידה של לפחות 30%. מעבר לזה גם השוק היום השתנה קצת באופי שלו והוא מתבסס בערך על 40% תיירים והיום אתה גם לא רואה אותם בגלל המצב. זה לא קל, כי לעובדים אתה לא מוריד ימים, או משכורות. אתה ממשיך להתנהל רגיל, ההוצאות הן אותן הוצאות – ארנונה, חשמל, מים, מס הכנסה, מע"מ – מכל אלה לא יורדת לירה, והשוטף שלך יורד. תקופה לא קלה".

ישנם מגעים עם העיריה או גורמים ממשלתיים כלשהם במטרה לעזור, לפצות, אולי לתמוך?

"הייתי אומר שהכל זה סיפורי סבתא. אם זה העירייה, אם זה הממשלה, כולם ממציאים שטויות, כל אחד יוצא לתקשורת, כל אחד עם ההצהרות שלו – 'אנחנו באים, אנחנו נותנים, אנחנו עוזרים…' – כשאתה בא לבנק, או למט"י (מרכז טיפוח יזמים), מבקש הלוואה, אומרים לך להביא דו"חות 3 חודשים אחורה להראות רווחים בשביל הלוואה. אז הם רואים מאזן שלילי בדוחו"ות ודוחים לך את ההלוואה. אבל הרי בגלל המאזן השלילי אנחנו בכלל באים אליהם. אנחנו מכירים את כל הפוליטיקאים ארבעים שנה, מלמטה עד למעלה, מהטוב עד לרע. כולם על הפנים. כולם בלי יוצא מן הכלל. גם חבר'ה של הליכוד שאני אוהב אותם ואני ליכודניק. כולם אותו הטיפוס. כולם טובים בהצהרות לתקשורת, וזהו".  

אתה חושב שיתחילו לסגור עסקים בשוק?

"מה זה חושב, אתם לא רואים את זה???.  הוותיקים, אנשי העסקים הרציניים בירושלים, או שהם שורדים, או שהם סגרו. וותיקים, עם השם הטוב שלהם, עם האוכל הטוב שלהם, עם הקליינטורה הטובה שלהם. זה שנפתחים ונסגרים זה כי תמיד יש מתלהבים, איך אומרים, פראייר הולך פראייר בא."

ומי ששורד שורד על מה? על החסכונות?

"אין ספק. אתה פורץ חסכונות, אתה עוצר את המותרות, מקצץ איפה שאפשר, משעבד משהו שעוד לא שיעבדת, ואם זה חס וחלילה ימשיך אז כבר גם לא יהיה לך מה לשעבד יותר."

אז איזה פתרון אתה רואה?

"זה לא תלוי בי ולא באף אחד. גם את הראשי ממשלה אני לא מאשים, כי זה מצב שהמדינה נמצאת בו. אבל אני אומר שאם רוצים לעזור אז שיעזרו."

מצב קשה, איזו עצה היית נותן למישהו צעיר שבא לשוק ורוצה לפתוח עסק?

"יש שמצליחים, אני לא אגיד שלא. אבל היום אני כבר אומר שזה יותר מזל משכל".

 

15 הערות

להשאיר תגובה