'השאלות של לאונרדו'

לציון 500 שנה לפטירתו של ליאונרדו דה וינצ'י ( 1452-1519) מקדיש הקיץ מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, תערוכה ייחודית ונרחבת לכל המשפחה שפותחה, נאצרה, והופקה במוזיאון בירושלים.

במסגרת העבודה על התערוכה ביקר צוות המוזיאון בכל האתרים בהם חי יצר ופעל באיטליה והצרפת. תחומי פעילותו הענפים של לאונרדו הכתיבו תהליך פיתוח מגוון שמהלכו נועצו אנשי המוזיאון עם מגוון חוקרי אמנות ותיאטרון, מוזיקאים, רופאים, בוטניקאים גיאולוגיים וצפרים.

במוקד התערוכה עומדת  סקרנותו חובקת העולם של לאונרדו, הנחשב בעיני רבים ל 'אדם הסקרן בעולם'.  דפוס חשיבתו של לאונרדו רב האומן מאז ילדותו ועד בגרותו שילבה תמיד עקרונות מנחים לשאול – להתבונן – ולרשום. בנוסף, שני מושגים שמלווים את התערוכה כחוט השני: אנלוגיה ואנטומיה (בגוף האדם וכן במכונה).

בתערוכה, למעלה מ-40 מוצגים ומיצגים שונים, רבים מהם  אינטראקטיביים ומזמינים את המבקרים לשאול שאלותלהתנסות בהם ולהיות ב'נעליו' של לאונרדו. נראות התערוכה  מבחינה ויזואלית וגרפית מעודדת שאילת שאלות  ומשלבת  בעיצובה את  רישומיו האייקוניים של לאונרדו.

קשת רחבה של נושאים מוצגת בתערוכה – אנטומיה וגוף האדם, בוטניקה וגאולוגיה, תעופה, מכניקה, אופטיקה ורישום שיתפרסו על פני ארבעה אזורים ברחבי המוזיאון:

עם הכניסה למוזיאון, מוזמנים המבקרים לצפות ב"תיאטרון של לאונרדו"  מתחם מעוצב ברוח הרנסנס בו מוצגות באופן מודרך בשעות קבועות מכונות מפתיעות המאירות פן פחות ידוע בחייו של לאונרדו – בניה והפקת מופעים תיאטרליים.

בין מכונות התאטרון הייחודיות שנבנו בהשראה של שרטוטיו של לאונרדו:  מכונה מתופפת על תוף בורג אוויר ; ציפורים על כבל ; עגלה ממונעת אוטונומית.

באזור "אנלוגיות בטבע" משולבים מוצגים גדולים אינטראקטיביים וארטיפקטים ייחודיים ומוצגות שאלות שחקר לאונרדו דה-וינצ'י בנושא מערבולות, לב האדם, תעופת אדם, ציפורים ועוד…

כאן, לצד בחינת עותק דיגיטלי של "קודקס התעופה של ציפורים"  שהתקבל באדיבות מוזיאון האמנות  Musei  Reali di Turino  ובסיוע שגרירות איטליה בישראל והמכון האיטלקי לתרבות בתל-אביב, יוכלו המבקרים להתנסות במוצגים אינטראקטיביים ביניהם: מערבולת אדים המתנשאת לגובה רב; מערבולת מים; עץ (אמיתי) תלוי בגובה רב כחלק מהאנלוגיה לגוף האדם והסתעפות מע' כלי הדם ועוד.

אחד המיצגים המרכזיים בתערוכה הוא דאון ענק (9 מ' על 5 מ') שבנה האמן איתמר מנדס פלור. רפליקה.  האמן, איתמר מנדס-פלור, עמל על בניית את הדאון הייחודי במשך והשתמש בכלים ידניים בלבד ובאותם החומרים בהם השתמשו בתקופתו של דה וינצ'י:  עץ צפצפה מיוחד, חוטי פשתן, יריעות פשתן שנאטמו בשלאק – חומר לכה המופרש מחרק בשם לאקה ובו נעשה שימוש בתקופת הרנסנס.

באזור "יסודות המכונה" ניתן דגש על תחום המכאניקה וזאת באמצעות מוצגים אינטראקטיביים המזמינים להתנסות ולשתף פעולה ומדגימים רכיבים בסיסיים כגון ברגים, גלגלי שיניים וגלגלי תנופה ומכונות הרמה מרשימות המותאמות לכל המשפחה.

באזור "אופטיקה והתבוננות" מוצבת "קמרה אובסקורה" (לשכה אפלה) גדולה שבה מגלים המבקרים את הקשר בין מחקריו של לאונרדו לעבודתם של רבי לוי בן גרשון  (הרלב"ג) (1288-1344) והחכם המוסלמי אבן אל היית'ם (965-1040). באזור זה ניתן דגש לנושא הפרספקטיבה והמבקרים מוזמנים ליטול חלק בפעילות מודרכת המעודדת התבוננות בדומה לתרגילים שערך לאונרדו עם עוזריו בסדנה.

לצד התערוכה יתקיימו מגוון פעילויות להורים ולילדים ביניהן סדנת בנייה (מתנה לכל משתתף!), סיורים מודרכים בתערוכה, סדנאות התנסות, מופע אקרובטיקה עם האמן-אקרובט אמיר נר-גאון,  Flock – מיצג אומנותי מרהיב שנבנה בהשראת  דה וינצ'י על ידי האמן גיא הדני ומלווה בפס קול מקורי של המלחין והמוזיקאי שלומי שבן ועוד.

אוצרים: דמאון שוסטרמן, ד"ר אמיר בן שלום.

1 תגובה

להשאיר תגובה