דרך העיניים שלה

תערוכת צילומים חדשה לרגל חגיגות 70 למדינת ישראל 'נשים שבעים' הצלמת יהודית הרפז צילמה במשך שנה 70 נשים  ישראליות מגיל שנה עד גיל 70 בין המצולמות: (לפי סדר הא"ב) שגרירת ישראל בשוויץ אביבה רז שכטר, אופירה אסייג, איריס בר- און, אסנת וישינסקי, השרה גילה גמליאל, גלילה רון פדר, יונה אליאן- קשת, ירדנה ארזי, ירדן ג'רבי, אלופת ישראל בטניס שולחן ניקול רפין, פנינה רוזנבלום, רונה רמון , רויטל עמית, הערבייה הישראלית הציונית שרה זועבי,  שרה'לה שרון, שרון וכסלר ועוד תיאטרון ירושלים – הכניסה חופשית

לרגל יום הולדתה ה-70 של המדינה, ומתוך שילוב של אהבת הארץ, אהבת הצילום והרצון לשים את הנשים בקדמת הבמה, יזמה הצלמת יהודית הרפז בפרויקט 'נשים שבעים'. במשך  כשנה עבדה יהודית הרפז על התערוכה וניסתה למצוא את הפסיפס הנכון שירכיב בצורה הטובה ביותר את המגוון של נשים מתחומים שונים, דתות שונות, מגזרים ומקצועות, בדיוק כמו האוכלוסיה המגוונת במדינת ישראל. וכך-מגיל שבעים ועד גיל שנה, צעדו יחד דרך עדשת המצלמה 70 נשים כמניין שנותיה של המדינה, נשים מכל הקשת החברתית, ממגוון תחומים בעלות אמירה, אומץ, בטחון, חזון ועשיה. כל התמונות יוצגו בתערוכה בשחור לבן, על מנת לתת מיימד של שוויוניות בין המצולמות.

בפרויקט המיוחד, ביקשה הצלמת יהודית הרפז להצעיד קדימה את אותן נשים שבדרך, אלה שבצומת דרכים, המהססות, המתלבטות, החוששות, ולהראות כי בכל גיל יש את הכוחות והאפשרות לנסוק מעלה, להצליח ולפסוע לעבר הגשמה. הצלמת מציגה 70 נשים מלאות השראה, שרבות מהן הן מושא להערצה והערכה. המצולמת מבוגרת ביותר היא מלכת השירה בציבור, שרה׳לה שרון שנולדה ב 1948, שנת הקמת המדינה, וחגגה לאחרונה יום הולדת 70. המצולמת הצעירה ביותר היא שקד ויסמן, שהגיחה לעולם בניתוח קיסרי, לפני מספר חודשים לאחר שאימה עברה טיפולי פוריות ממושכים.

בין המצולמות היותר מוכרות אפשר למצוא את ( בסדר א'-ב'): שגרירת ישראל באו"ם אביבה רז שכטר, אופירה אסייג (1973), הסקסולוגית איריס בר- און (1955), אסנת וישינסקי (1961) , השרה גילה גמליאל (1974), גלילה רון פדר (1949), יונה אליאן- קשת (1950), ירדנה ארזי (1951) , ירדן ג'רבי (1988), אלופת ישראל בטניס שולחן ניקול רפין (2005), פנינה רוזנבלום (1954) , רונה רמון ( 1964), רויטל עמית (1952), הערבייה הישראלית הציונית שרה זועבי (1971),  שרה'לה שרון (1948), שרון וכסלר (1978) ועוד כמה שפחות מוכרות ביניהן: סוכנת הכדורגלנית ויקי וקנין (1981), טל מסטודיאן, חיילת עם צרכים מיוחדים (1997), ראש עיריית יהוד-מונסון עו"ד יעלה מקליס (1959), ראש מועצת יואב ד"ר מטי צרפתי הרכבי (1962) , השחמטאית מרסל אפרוימסקי (1995), המדענית פרופ' עידית אברהמי (1968) ומעצבת הבגדים למידות גדולות צילה מיכאלי (1984)

" בשנה האחרונה יצאתי למסע מרתק בכל רחבי הארץ ואפילו גיחה קטנה לחו״ל, לפגוש ולצלם את הנשים. כל אחת מהמשתתפות נולדה בשנה אחרת עם עשיה שונה חלקן ידועות יותר חלקן פחות אך כולן מהוות דוגמא ומופת לכלל הנשים ולחברה כולה." מסבירה יוזמת וצלמת הפרויקט, יהודית הרפז.

במהלך הצילומים, כך סיפרה הרפז, נסגרו מעגלים שונים בין נשים שלכאורה אין ביניהן שום קשר. אחד מהסיפורים המרגשים הוא, שבעת שצילמה את השגרירה אביבה רז שכטר, ומתוך שיחה על שאר המצולמות, גילתה הצלמת כי אביבה רז שכטר שהיתה ב2003  נציגת משרד החוץ בארה"ב עמדה לצידה של רונה רמון, מצולמת נוספת מהפרויקט, בזמן שקיבלה את הבשורה על התרסקות המעבורת ומותו של בעלה אילן רמון ז"ל".

תגובות

להשאיר תגובה