הוא הופיע בכל מדינה בעולם מגיל 8 ועד היום, מחוזר על ידי מיטב האמנים המזרחיים ומתכנן לכבוש את הקהל החילוני. הפייטן והזמר החרדי, יובל טייב, מוציא אלבום כפול ובראשון הקרוב מגיע ל"זאפה ירושלים" למופע השקה מסחרר.

כששומעים את צמד המילים "פייטן חרדי" מיד מדמיינים את שכונת מאה שערים בירושלים, בבוקר קריר, בבית כנסת צדדי. יש מי שנרתעים ויש מי שנמשכים למוסיקה היהודית –פיוטית כמו לאש. אבל יובל טייב הוא לא עוד פייטן חרדי ושיריו ממש לא עונים על חוקי הפורמט, אלא יוצאים מהגבולות, אולי קצת כמו האדם עצמו.

טייב, בן 42,  מככב בתחום המוסיקה היהודית – פיוטית כבר מגיל 8, אז הופיע לראשונה בבמת האולימפיה בצרפת לצד ג'ו עמר ודיויד ריאחי.  בגיל 13 כבר הופיע ברחבי ארה"ב והגיע כמעט לכל מדינה בעולם, עוד בימים שלא היה יו-טיוב אלא נטו בזכות ההצלחה. בגיל 14 שחרר אלבום יוצא דופן עם תזמורת "קול ישראל בערבית" בניצוחו של זוזו מוסא (תזמורת שנחשבה אז כמו הפילהרמונית). האלבום כלל שירים בערבית באורך של 30 דקות ויותר. את 30 שנות הקריירה שלו מלווה בקיאות אקדמאית במוסיקה הערבית-מצרית והוא מרצה על 'תורת השירה והפיוט' במסגרות אקדמאיות נחשבות.

לאורך הקריירה שחרר טייב כ- 13 אלבומי מופת, המשלבים קלאסיקות ערביות, בהם שיתף פעולה עם מיטב השמות במוסיקה הישראלית: שלמה גרוניך, שלומי שבת, ארלט ספדיה, ראול ג'ורנו ז"ל ועוד.

בימים אלה הוא משחרר את "אין עוד מלבדו", אלבום אותו הוא מגדיר כ"שינוי דרך". מדובר באלבום חדש וכפול בעברית ובערבית, בו הוא אומנם נשאר נאמן למוסיקה הערבית הקלאסית, אך עם זאת, הוא משלב מספר רב של שירים מקוריים שנכתבו במיוחד למידותיו ואף שיתוף פעולה עם הזמר עופר לוי. את האלבום ישיק טייב ב-13 בינואר ב"זאפה ירושלים" במופע שכולו אנרגיה סוערת ואהבה אמיתית למקצב ולצלילים יוצאי דופן . "שנים של עשייה מתרכזות לערב אחד ומיוחד מאוד עבורי," אומר טייב, "הקהל שלי תמיד מפתיע אותי מחדש והפעם המופע כולו סולד-אאוט אז מקווה שאצליח עד יום ראשון להכריז על מופע נוסף. נתראה בראשון בזאפה ירושלים".

טייב הוא תופעה ייחודית בעולם ממנו הוא מגיע. הוא מקפיד על סטיילינג עדכני ויש לו ראיית עולם מודרנית. במשך השנים נוהל על ידי אביו אשר השריש בו את המוסיקה הערבית אותנטית. בשלוש השנים האחרונות הוא מנוהל על ידי אחיו, מאיר טייב שבעצמו מנהל משרד הפקות משגשג בציבור הדתי.

היום יובל פונה גם לציבור החילוני עם חומרים מקוריים שנכתבו על ידי מיטב היוצרים במיוחד בשבילו ואף הצליח ליצור בדרכו הייחודית דרך וסגנון חדשים במוזיקה המזרחית – פיוטית.

צילום ליאור פינקסון

 

תגובות

להשאיר תגובה