לראשונה מזה  800 שנה – אוצרות הכנסייה הקתולית בישראל יחשפו לקהל הרחב במוזיאון ראשון מסוגו אשר נחנך השבוע בירושלים.באירוע פתיחה היסטורי שנערך  בסוף השבוע האחרון נחנך לקהל הרחב המוזיאון הנוצרי הראשון מסוגו בארץ של קסטודיה טרה סנטה-  "משמרת ארץ הקודש, אשר  יאפשר לראשונה לציבור הצצה נדירה לאוצרות אשר היו חבויים במרתפיה של הקסטודיה במשך מאות שנים. בין המייצגים: חפצי קודש, מתנות ממלכים לאורך המאות, מבני ארכיטקטורה מהמאות הראשונות וחפצי אמנות נוצרים עוד מימיו של ישו

 קסטודיה טרה סנטה- "משמרת ארץ הקודש",שהינה הגוף הממונה מטעם הכנסייה הקתולית והאפיפיור מזה 800 שנה על שמירת המקומות הקדושים בארץ ישראל, חנכה בסוף שבוע שעבר את מוזיאון "טרה סנטה". המוזיאון החדש שנפתח הנו פרויקט ייחודי בלב ליבה של העיר העתיקה בירושלים, אשר מספר את סיפור החיים הנוצרי לאורך השנים בארץ הקודש עוד מימיו של ישו.

המוזיאון שם לו למטרה להיות מרכז דינאמי פתוח לציבור הרחב ולכל הדתות העדות והתרבויות אשר מעוניינות להכיר מקרוב את חיי היום יום הנוצרים לאורך השנים, מהמאות הראשונות ועד ימינו אנו. זו הזדמנות נדירה עבור הציבור הישראלי להיחשף מקרוב להיסטוריה הנוצרית ולחיי היום יום הנוצרים שהתקיימו בישראל במקביל ולצד חיי היום יום היהודים.

הקוסטוס, האב פרנצ'סקו פאטון-  שומר המקומות הקדושים אמר לכבוד פתיחת המוזיאון
: "הייחודיות של ארץ הקודש היא בכך שמהווה עמוד תומך למרחב עצום של ידע, מפגש ודיאלוג בין תרבויות. פתיחת המוזיאון החדש היא הזדמנות בלתי רגילה לממש את החזון לשלום בארץ שעדיין מחפשת את דרכה לשלום. אני מאמין שזה בידיים שלנו להפוך את ישראל למקום של ידע. זה בידיים שלנו ללמוד להקשיב ולשתף פעולה עם תרבויות ודתות שונות באמצעות דיאלוג פורה ופתיחת ליבנו לגישות אחרות של אוכלוסיות ותרבויות השונות מתפיסתנו. אני מזמין את כל מי שרוצה ללמוד ולהכיר את התרבות הנוצרית מראשית ימיה להגיע למוזיאון ולהתוודות להיסטוריה שלנו".

 במוזיאון מוצגים כלים מחיי היום יום של הפרנציסקאנים הראשונים בארץ הקודש עוד מימיו של ישו, מנורות, מטבעות וקרמיקה מהמאות הראשונות, מתנות שהגיעו לישראל ממלכי ספרד, צרפת, אנגליה ומדינות רבות אחרות, מבני ארכיטקטורה מהמאות הראשונות ומתקופת בית שני ועוד, . ניתן גם לראות ממצאים מהמאה השישית מהתקופה הביזנטית, עם מבחר של ממצאים מקוריים. בין החפצים והמבנים המשמעותיים ביותר מאוסף המוזיאון ישנו עמוד קורינתי מהרודיון; פריסטיל מן החצרות הרומיות של המאה ה -1 לפני הספירה ויותר מ- 800 מטבעות ברונזה מתקופת המרד השני ומהמאה השנייה לספירה.

יחד עם האגף החדש, מוזיאון טרה סנטה מפתח אפליקציה חדשה במיוחד לסיור במוזיאון, כולל טקסט והסברים באנגלית, עברית, איטלקית וערבית.

המוזיאון ממוקם בצמוד לשער האריות ( שער סטפן הקדוש בנצרות ) בתחילת דרך הייסורים ( ויה דה לרוזה ), בתוך מנזר פרנציסקאני במתחם ההלקאה.

 

תגובות

להשאיר תגובה