פסטיבל מוסררה מיקס הוא אירוע בינלאומי רב-תחומי, המתקיים בשכונת התפר מוסררה בירושלים משנת 2000 ביוזמתו ובהפקתו של בית הספר מוסררה לאמנות וחברה על שם נגר. הפסטיבל משמש מוקד להתרחשויות אמנותיות וחברתיות, המגלמות את ההוויה התרבותית והפוליטית של ירושלים בפרט, ושל ישראל בכלל, תוך כדי התכתבות עם רעיון מרכזי אחד, המתחלף בכל שנה. שם הפסטיבל השנה הוא: ״טונים גבוהים״

פסטיבל מוסררה מיקס ה־21 יתקיים בנובמבר-דצמבר 2021. בשנה זאת מציין בית הספר 50 שנה למאבק ולמחאת הפנתרים השחורים הישראלים, תנועת המחאה החברתית הראשונה בישראל שצמחה בתחילת שנות ה־70 בשכונת מוסררה – המקום והמרחב שבו פועל בית הספר מעל ל־30 שנה ושבו מתקיים הפסטיבל הבינלאומי. 

קרדיט Avshalom levi

השנה יתקיים הפסטיבל בשני חלקים; החלק הראשון יתקיים בחנוכה (30.11 – 2.12) בבניין ההיסטורי של בית הספר ובבית קנדה עם אמנות חיה, פרפורמנס אינטראקטיבי המערב את הצופה ומביא עמו בחינה מחודשת של המרחב בו אנו מתקיימים. החלק השני יתקיים בסוף מאי, כאשר הפסטיבל יחזור לשגרתו.

הפסטיבל יעסוק בנושאים פוליטיים מובהקים כמו גם ברבדים העמוקים ביותר של בניית זהותו הסובייקטיבית של הפרט. במסגרת הפסטיבל יציגו אמנים העוסקים בגוף כמרחב פרטי שבכוחו לגלם מחאה אל מול הסביבה החיצונית. מחאה שאינה בהכרח פוליטית במובן האקטואלי, ואף על פי כן מהדהדת את חופש הביטוי האמנותי ומעניקה ליוצרים מרחב לביטוי עצמאי ובועט.  

קרדיט TOHAR_LEV_JACOBSON

בין האמנים המשתתפים בפסטיבל:

איציק גיל אביזוהר, דניאל אלחסיד, חיה רוקין ברקמן, הילה הראל, אנה ווילד, אמין אבו זהרה, מנאר זועבי, מאיר טאטי, אלכס דרול, כנרת, טל מיכאליס, רועי מנחם מרקוביץ, שחר מרקוס, מרב דביש בן משה, ניר עברון, הרון פרוקי, חן כהן ואיה צייגר, אלינורה שוורץ, נועה רשף, ניסים סומק  

בין מופעי המוזיקה בפסטיבל:

מאירה אשר, עומר גולדנברג, האונטרנציונל של אוי דיוויז'ן- אסף תלמודי, איל תלמודי, גרשון לייזרסון ואביחי טוכמן, בהשתתפות נועם ענבר, הג'מעה של תחריר, ליונל מרקטי, זוהר שפיר, דני וויליאמסון, מעיין צדקה, מקסים טורבו, שרון קנטור, שוהם מנלה סכנה, אנסמבל מוזיקה נובה.

התוכנית המוזיקלית השנה הורכבה על ידי נועם ענבר וערן זקס כהלחם של שתי תוכניות. תוכנית הפסטיבל השנה מתמקדת ביוצרים שעוסקים בנושאים של מהפכה ושינוי. נוכחים בה אמנים שעוסקים בשינוי חברתי בחיים ובאמנות, מוזיקאים שהמוזיקה שלהם נוגעת בתשתית הרגשית והאנרגטית של מהפכות, מוזיקאים שפועלים בתחומים יצירתיים ואמנותיים מהפכניים ופורצי דרך, אמנים שעוסקים בשינויים תודעתיים ומוזיקאים שהשתמשו בתקופת הקורונה כדי לייסד לעצמם פרקטיקות חדשות. 

ליונל מרקטי 

האורח המרכזי של הפסטיבל השנה הוא המוזיקאי הצרפתי ליונל מרקטי. מן היוצרים הבולטים במה שמכונה "הדור השלישי של המוזיקה הקונקרטית". ליונל מרקטי הוא וירטואוז, בזכות היכולות עוצרות הנשימה שלו לפסל את הצליל באופן כמעט פלסטי הוא מצליח לרקוח עולמות שמע סוחפים, מופרכים, מהפנטים, פואטיים ונוגעים ללב ולגוף. בפסטיבל הוא יופיע בשתי הופעות שונות: 

״אנטי עדן״ ביצוע אקוסטי ליצירה שכתב בתקופת הקורונה שתושמע מתוך מערך של 8 רמקולים פרוסים במרחב בו יושב הקהל. במעיין "קולנוע שנוצר לאוזניים", הוא ינווט בזמן אמת את הפריסה המרחבית של צלילי היצירה. 

הופעה אלקטרואקוסטית מאולתרת, אותה יבצע על מערך של סינתיסייזרים, מכשירי לעיבוד צליל ושלל אמצעים אלקטרוניים אנלוגיים. 

נוסף לכך, מרקטי יקיים מפגש-אמן במסגרת הפסטיבל ויעביר כיתת אמן לתלמידי המחלקה למוזיקה שיוצרים יצירות "מוזיקה קונקרטית" במסגר הלימודים. 

מנהל הפסטיבל ואוצר ראשי: אבי סבג | אוצרת התערוכות והמיצגים: ורה קורמן | ניהול מוזיקלי: נועם ענבר | מנהל מוזיקלי "מוסררהסוניקס" – התוכנית האלקטרו-אקוסטית: ערן זקס | מפיק: עידו להב נוי 

לאתר הפסטיבל 

תגובות

להשאיר תגובה