גל רויטשטיין נחשף במהלך השירות הצבאי שלו למראות קשים שצילקו את נפשו כאשר פינה את חבריו מאש חיזבאללה. הוא לא ידע מנוח עד שברח מהארץ והתנדב בחוות כלבים בהולנד שם הבין שהוא מצא את המזור לפוסט הטראומה ממנה סבל. לפני כשנה הקים את 'צליל מיתר' עמותה שעוזרת לבעלי מוגבלויות בעזרת כלבי שירות. תמר קרן סטודנטית לצילום בהדסה יצרה מכך סרט שהוצג בשבוע שעבר יחד עם סרטה המטלטל 'שטח אפור' של הסטודנטית נעם בן זאב שמעלה לדיון את השאלה האם יש שטח אפור בתקיפות מיניות דרך פרויקט עדויות שצילמה

בשבוע שעבר נפתחה תערוכת סוף השנה של בוגרי החוג לתקשורת צילומית במכללת הדסה. מה שגנב את העין היה סרט קצר של תמר קרן בשם 'חשבון פתוח' שעוקב על סיפורו של גל רויטשטיין (39) שבמהלך שירותו הצבאי נחשף למראות קשים כשאר פינה את חבריו שנפצעו מאש חיזבאללה "החיים שלי שינו מסלול בעקבות השירות הצבאי" אומר רויטשטיין "מצאתי לשמחתי את הדרך שלי לטפל בעצמי. וכחלק מזה גם לטפל באנשים אחרים". לאחר השירות רויטשטיין לא ידע מנוח "ידעתי שמשהו לא בסדר איתי, אבל אפילו לא הכרתי את המושג 'פוסט טראומה'. לילות שלמים הייתי יושב ושותה כמויות עצומות של אלכוהול. הגעתי לתחתיות הכי נמוכות – ישנתי באוטו וביערות הכרמל וצברתי חובות כבדים. ניסיתי למצוא את עצמי, אבל לא הצלחתי, עד שעזבתי הכל וברחתי להולנד".

בהולנד הוא הגיע בדרך לא דרך לחווה טיפולית בעזרת בעלי שם הוא נזכר שזה אחד אחד הלילות היחידים בה הוא נרדם כמו שצריך כשכלב ישן לצידו. בחווה שהה שלוש שנים ואז חזר לארץ והתחיל להתעניין בנושא כלבנות טיפולית ואז אימץ את לונה – רועה בלגית שחורה שמלווה אותו בכל אשר הוא נמצא. לפני שנה וחצי כאשר חבר שלו שאובחן כסובל מפוסט טראומה שלח יד בנפשו הוא החליט שלא עוד והקים את 'צליל מיתר' חברה לתועלת הציבור שמטפלת באנשים עם מוגבלויות בעזרת כלבי שירות. 

הסרט השני שהוצג בתערוכת הבוגרים של מכללת הדסה נקרא 'שטח אפור' אותו יצרה הסטודנטית נעם בן זאב שבוחנת את נושא התקיפות המיניות דרך מצבים שיכולים להתפרש לכאן או לכאן "מבחינתי אין דבר כזה שטח אפור בהקשר של תקיפות מיניות: אם מישהו חש פגיעה אז יש פגיעה"

באחת העדויות המטלטלות שצילמה בן זאב היא מביאה את עדותה של ענבר נאמן שבפנים חתומות שלא מסגירים את מה שמתחולל בנפשה היא מגוללת כיצד גבר שהיא לא רוצה בחברתו אוסף אותה ברחוב ומבטיח לעשות לה טרמפ אך מהר מאוד היא מבינה שהוא רוצה הרבה יותר מכך: הוא מבקש לעלות אליה לדירה להשתמש בשירותים. היא מנסה להתחמק, הוא מתעקש, ותוך כמה דקות מוצאת את עצמה בחדר השינה שלה, על המיטה כשהוא תוקף אותה מינית והיא מנסה להתגונן. "באיזשהו שלב הייתה לי כבר את המחשבה 'אין לי זמן', הבנתי שאני נאנסת בזמן אמת, שזו תחושה מאוד מוזרה, זה קצת כמו להתעורר מהרדמה באמצע ניתוח", מספרת נעמן בווידאו, "אמרתי לעצמי 'אין לי זמן להיאנס עכשיו, אז אולי אם אני אתן לו לעשות את זה זה ייגמר יותר מהר'. המחשבה הזו הייתה כל כך כואבת, שפשוט מצאתי את הכוח להדוף אותי ממנו".

תגובות

להשאיר תגובה