לפני כמה ימים העבירה מישהי, באחת מקבוצות הנשים שאני בהן, הודעה לפיה גואל רצון נפטר. לטענתה, מדובר בהודעה שהוציאו בשב"ס. מלאת תקווה, אך סקפטית, ביקשתי אימות לידיעה מדוברת שב"ס, שכמובן מסרה לי בשורה שאיכזבה אותי: לא מאומת, הגואל עדיין חי.

במקביל נתפסה השבוע כתו של הרב אהרון רמתי, שם יש חשד להתעללות חמורה מאד בקטינים, בין היתר, שריפת איברים; כריתת קבר לעצמך, התנהלות באיומים והפחדות, איסור להתחתן (אלא אם הבעל משתף פעולה עם הכת) אונס  ותנאי מחייה ברמה מאד נמוכה. פשוט תופעה מזעזעת. הגואל, גם במקרה הזה, עדיין חי.

התופעה הזאת של כתות מתאפשרת רק כשמישהו מאפשר אותה. אני לא יכולה שלא לכעוס על הנשים בסיטואציה ששיתפו פעולה עם הרב החולה-נפש הזה. איזה "כישוף" יכול לגרום לך להוביל להתעללות של הבנים והבנות שלך? איך את לא מספרת? איך את לא מדברת? כבר שנים מספרים על התרחקות של נשים מהמשפחות שלהן מאז שנכנסו למדרשת "באר מרים". אני מכירה את הסיפורים העגומים שסיפרו ההורים האומללים, שלא משנה מה עשו, לא הצליחו להוציא את בנותיהם משם.

ויכול להיות שאני פשוט לא מבינה, כי לא הייתי בסיטואציה הזו. נכון, כבר קרה לי שגבר הצליח לסחוף אותי ועשיתי שטויות, אבל התעללות? סבל לילדייך? העלמת עין? אי הבחנה בין טוב לרע? התרחקות מהמשפחה? איבוד כל פרופורציה? אנחנו חייבות להיות חזקות מזה. חייבות (וחייבים) ללמד את הילדים שלנו להיות חזקים מזה. לתת את כל הכלים כבר מגיל צעיר. איזה עולם הילדים האלה מכירים? חלקם ממש נולדו בתוכו ולתוכו. הם מכירים רק התעללות ואכזריות.

והתופעה הולכת וגוברת, למרות העדויות, כאילו לא למדנו כלום מגואל רצון או מדניאל אמבש. כמו הרב רמתי, שרק נעצר השבוע (אחרי כמעט עשור שלם של עדויות מהכת שהוא מנהל), יש עוד מנהיגים שמסתובבים חופשי, ביניהם גם הרב ברלנד. האיש הזה הורשע על עבירות מעשים מגונים וריצה, כחלק מעסקת טיעון, רק 10 חודשי מאסר בפועל. זה פשוט לא נורמלי. הוא ממשיך לנהל את הקהילה שלו בצורה בלתי הגיונית. חסידיו נוהרים אחריו ויעשו כל מה שיאמר להם. מבחינתי, מדובר בעבריין שאסור לו להיות בעמדת כוח. איפה אנחנו כדי לעצור את זה?

בלבי אני מאחלת לכל מנהיגי הכתות האלה סיום מפואר כמו של הרב שלמה הלברנץ (זכרו לא לברכה) שייסד והקים את כת "לב טהור" שהיום שוכנת במקסיקו, ושם גם טבע, בעת טבילה בנהר. הדת שלנו, כמו גם החוק, צריכים להיות הרבה יותר נוקשים במקרים כאלה של התעללות. יותר מדי העלמות עין. יותר מדי הסתרות. אנחנו בעידן אחר. תסתירו? אנחנו נחשוף!

כך היה גם במקרה של מלכה לייפר מאוסטרליה, שהוגש נגדה כתב אישום על עבירות מין. אי אפשר לטייח ואי אפשר להסתיר. גם החודש כבר נקבע שהיא כשירה לדין, למרות שרצתה לטעון שהיא לוקה בנפשה. גם היא צריכה לקבל עונש חמור על התעללות בנערות שהיו תחת חסותה. אומנם לייפר לא ניהלה כת, אבל ניצלה מרותה להתעלל נפשית ופיסית בנערות הללו.

אני יודעת, ממקור ראשון, שהמדינה לא נחה בנושא של כתות. יש מי שמעכב את המעצרים של ראשי הכתות, ובדרך כלל זה קורה בשל היעדר ראיות ועדויות. אין שיתוף פעולה מצד הא.נשים בכת ומתוקף כך, לא מעט ילדים וילדות נפגעים. אז אם יש לכם מידע על קהילות כאלה- תשתפו, תחשפו ואל תשתקו. כל המציל נפש אחת וכו'.

תגובות

להשאיר תגובה