הירושלמית: שיפוט לקוי

משהו לא טוב עובר על מערכת המשפט של מדינת ישראל. ניסיון אמיתי ונחוש להיות נאורים מאשר צודקים. ניכר שאנשי המשפט הישראליים עושים הכל, אבל הכל, לשפוט את כולם חוץ מאת הנאשמים באמת. למה? כותרות אולי? "להכניס" לאיילת שקד על הרפורמות שהנחילה? מבינים את משחק "זכויות האדם" עד לקידום המיוחל בבית המשפט העליון? הכל על השולחן. הכל, חוץ מפסקי דין ראויים.

נירית זמורה נפצעה באורח קשה לפני שנתיים וחצי כשמחבל רץ אליה כשבידו סכין ודקר אותה בגבה, תוך שהוא צועק "אללה הוא אכבר". הסכין, אגב, נשברה בגבה ועד היום היא עוברת שיקום כשבני משפחתה סביבה. השבוע החליט בין הדין הצבאי לזכות את המחבל מניסיון לרצח בשל "ספק" בכוונתו להרוג. במקום זה יורשע המחבל רק בעבירה של גרימת חבלה מחמירה. במילים אחרות, מה שילד בכיתה ו' עושה לילד בכיתה ו' אחרת כשהוא זורק עליו כיסא. אותה עבירה.

כנראה שהרכב השופטים- סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי- לא חושב שטרוריסט שרץ עם קריאות "אללה הוא אכבר" לעבר הקורבן ודוקר בגב – לא ראוי להיחשב רוצח. הנימוק הוא המקומם ביותר: "עקב שבירת הקת לא היה ביכולתו של הנאשם לשוב ולדקור את המתלוננת פעמים נוספות, אלא שאין בעובדה זו כדי ללמד שהיה ברצונו לעשות כן". למי שמתקשה אסביר: אלוהים רצה והסכין נשברה בגופה של נירית זמורה אז המחבל לא יכל להוציא אותה מספר פעמים ולדקור את נירית עד למותה השלם והמוחלט. המחבל, אגב, "זרם" עם הקו המשפטי של עורכי דינו וענה שבאמת התכוון לדקור אותה רק פעם אחת. והאוסקר הולך לחמזה פאיז. זה שמו של בן הבליעל.

עוד נימוק מעניין- "הנאשם דקר את המתלוננת ומיד ברח. בריחתו זו של הנאשם עשויה ללמד על כך שהנאשם חדל מרצונו לדקור את המתלוננת… ראה בך בית המשפט אינדיקציה להעדר כוונה להרוג". הוא לא התכוון להרוג, הוא ברח. הגיון של שופטים. לך תבין.

העונש של פאיז (ימ"ש), אגב, כך מעריכים מומחים למשפט, לא הולך להשתנות והמחבל יישב בכלא ל-20 שנים. אז למה מלכתחילה סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי (אחזור על השמות עד שתפנימו מי האשמים במחדל השיפוטי) החליטו את ההחלטה המקוממת והשנויה במחלוקת הזו לגבי נירית זמורה? האם כדי בכדי להקטין את התחייבויות המדינה כלפי הפצועה ולהקטין סיכוייה להיחשב "נפגעת טרור"? האם ענייני ביטוח? או האם כדי להוכיח שהם "נאורים" מכולם, שומרים על זכויות אדם ומגנים על חמזה פאיז שיישפט ב"הוגנות"?

ובכן, הוגנות לא הייתה כאן. וגם לא צדק. וגם אם הטרוריסט היה נשפט ל-40 שנים, זה עדיין לא משנה את העובדה שנעשתה כאן תקיעת סכין שנייה בגבה של נירית זמורה. תזכרו את זה: בפעם הבאה שנשחרר מחבלים תמורת חטוף (ובע"ה שלא נצטרך לעולם) – חמזה פאיז ייצא לחופשי. נירית זמורה תישאר פצועה. בזמן שחמזה יגשים את "החלום הישראלי" ויעשה שני תארים בחסות הרשות הפלסטינית, נירית זמורה תישאר פצועה.

שאלה חשובה שחייבים לשאול: אם נירית זמורה, חס ושלום, לא הייתה בחיים האם היה חמזה מואשם רק בניסיון הריגה בשל אותן ספקות או ברצח? ובכן, המסר שלי לשופטי בית הדין הצבאי- סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי – הוא שלא נשתוק. ביום שני הקרוב נצא כולנו להפגין מול בית הדין הצבאי לזעוק את זעקתם של בני משפחת זמורה ונפגעים נוספים (ובלי מילה על אלאור אזריה) שהיו ועלולים להיות מבית הדין הצבאי בשם "הנאורות". עלינו לקום ולהזכיר לכולם: גם דקירת סכין יכולה להרוג.

תגובות

להשאיר תגובה