אני אפתח את הטור בבדיחה (מקווה שייצא לי טוב, אני גרועה בזה): שלושה חברים היו מגיעים כל יום לעבודה ואוכלים יחד את ארוחת הבוקר שלהם. "אוף, שוב פעם כריך עם טונה", אומר האחד, "אוף, שוב פעם כריך אבוקדו," אומר השני, "אוף, עוד פעם כריך ביצים," אומר השלישי. למחרת, אותו הסיפור: "אם עוד פעם אני מגלה כריך טונה אני קופץ מהחלון," אומר הראשון, "אם עוד פעם כריך אבוקדו, אני קופץ מהחלון", אומר השני, "אם עוד פעם כריך ביצים אני קופץ מהחלון", אומר השלישי. למחרת הם מגיעים לעבודה ומגלים שוב את אותם הכריכים. אחד אחרי השני הם קופצים מהחלון. באות שלוש הנשים שלהן ללוויה ובוכות, "אם רק היה אומר לי לא להכין לו כריך טונה הייתי משנה," אומרת אשתו של הראשון, "אם רק היה אומר לי לא להכין כריך אבוקדו, לא הייתי מכינה", אומרת אשתו של השני. ואז מגיעה אשתו של השלישי ואומרת: "אני לא מבינה למה הוא קפץ, הוא היה מכין לעצמו את ארוחת הבוקר".

נזכרתי בבדיחה הזו כשחשבתי על הממשלה המכהנת ועל מפלגת השלטון שבראשה. חברי הליכוד יודעים שהממשלה הזו רעה להם, אבל מעולם לא ניסו לשנות דברים בפעולות שלהם, כדי להרחיב את מעגל המצביעים שלהם. הם לא הכילו ריבונות; הבירוקרטיה עדיין מסובכת לאנשים החלשים ולבעלי העסקים; אין ביטחון בדרום (גניבות, אלימות וטילים או בלוני תבערה שהורסים חלקות שלמות של טבע וחקלאות) והם מפספסים קהל שלם כי הם לא נוטים לפרסם את העשייה שלהם, אלא יותר באים משיח ביקורתי ותוקפני כלפי השחקנים האחרים לצידם.

אין מהות, אז על מה אתם מתלוננים? כל שנה תגיעו ותגידו: "הממשלה הזו רעה לימין?", כל שנה (ואני מדגישה כל שנה כי זה כבר נהיה הממוצע של בחירות בישראל) תאמרו לעם שרק 40 מנדטים לליכוד יובילו לממשלה חזקה? זה הרי שטויות במיץ. הייתה לכם שרת משפטים ימנית שלא עשתה כלום במשרד המשפטים והותירה שופטים אליטיסטיים שלא מתיישרים עם השלטון הימני; אין שום הצעות חוק מהפכניות שעברו בוועדת השרים בראשותה והיא פיספסה בגדול עם הסמכויות הרבות שיש לבג"ץ.

אותו הדבר בחינוך, בביטחון, בכלכלה ועוד עשרות תחומים שהליכוד, או מדיניות ימין, יכלו לשלוט בהם ולא עשו. כל פעם מישהו אחר מפריע – המפלגות החרדיות; ליברמן; יאיר לפיד; כחול לבן או אפילו בנט (שאין ליכודניק ממנו במסווה של דתי לאומי). אתם מכינים את הכריך בכל בוקר מחדש, אז למה עכשיו אתם מתלוננים?

אני בכלל לא רוצה לדבר על העובדה שבקלות בליכוד היו צריכים לדרוש הגבלת שלטון כחוק. ביבי בעצמו התחייב על כך עוד בשנות ה90 ומאז לא עשה דבר. ממנו כבר אני לא מצפה, אבל מכל יתר חברי הסיעה? הייתם באמת צריכים לחכות לעוד ליכודניק שיקים מפלגה משל עצמו (ובכך מצטרף לרשימה ארוכה של "פליטי הליכוד" שעומדים ועמדו בראש מפלגות עצמאיות? כחלון, ליברמן, ליבני ובנטשקד) ויפצל שוב את קולות הימין?

ככה נמחקים והופכים ללא רלבנטיים. מהלכים חסרי אחריות מובילים למדינה חסרת אחריות. אל תצפו מהבוחרים לבחור שונה, אם אתם לא בוחרים שונה. הגיע הזמן לעשות חישוב מסלול מחדש, אחרת לא רק נמשיך לספר בדיחות, אלא נהפוך להיות הבדיחה עצמה.

תגובות

להשאיר תגובה