הנה דעה לא פופולארית (שתעלה לי בוודאות בביקורת): לסגור את החשבון של הנשיא טראמפ בטוויטר זה רעיון לא רע בכלל. אומנם איני מסכימה שהיה צריך לסגור את החשבון לצמיתות, אבל לאור העובדה שהמקום הכי שמור בארצות הברית נפרץ בשל הסתה מובהקת של הנשיא היוצא- לא היה מנוס מלעצור אותו מלהמשיך לפעול.

עכשיו תאמרו לי, איך יועצת תקשורת וליברלית כמותי בכלל שותפה לדעה הזו? ובכן, כליברלית אני מאמינה גדולה בזכות לביטחון ובזכות לחיים, ואם שתי אלה מופרות- הרי שכל זכות אחרת מתגמדת לעומתן. ארבעה אנשים נהרגו במתקפה על הקפיטול בוושינגטון. אין שום סיבה בעולם, בטח לא הפסד בבחירות, שזה היה צריך להגיע למצב כזה אלים.

אני מחבבת את הנשיא טראמפ. באמת. לא בשל דעותיי הימניות, אלא כי הוא באמת פעל והניע תהליכים גדולים בעולם: מול קוריאה הצפונית; מול איראן; מול הפלסטינאים וכמובן- סייע להביא שלום (או נירמול יחסים) בין ישראל למדינות מוסלמיות, שגם אם לא היוו איום עלינו, הם בהחלט פתחו שערים כלכליים ותיירותיים בינינו. רק על זה מגיע לו פרס נובל לשלום.

ועם זאת, לא מגיעה לו הזכות לסכן חיי אדם. אני יכולה להבין את תחושת הנרדף. אני יכולה להבין שהוא מרגיש שהבחירות נגנבו ממנו. אנחנו עוברים את זה בישראל ביום-יום עם הפגנות, שלא אחת הפכו לאלימות מאד, ועם מערכת משפט שעוברת (ולא מעט) את הגבולות. אבל חשבון הטוויטר של טראמפ הפך להיות בריוני ויצא משליטה. הוא מלבה זעם בקרב תומכיו הקיצוניים. זעם שהוביל למעשים קיצוניים.

אנחנו לא יכולים להיות צבועים ולבקש למחוק עמודי פייסבוק וטוויטר של מחבלים שמסיתים לאלימות או של אנטישמים שמסיתים נגד יהודים, ובאותה נשימה לכעוס שהחשבון של הנשיא טראמפ נמחק (ושוב, אני מאד מסתייגת מהמחיקה לצמיתות וחושבת שהיה ראוי להשעות את החשבון לתקופה מוגבלת).

תבוסה היא תחושה צורבת. לפעמים הבטן מתהפכת, לפעמים מרגישים חוסר אונים. אבל אנחנו חייבים להפסיק לתת לתחושות הללו לנהל אותנו, ויותר גרוע, לגרום לנו לפעול באלימות. החברה שלנו מספיק משוסעת ואלימה מכדי שניתן למנהיגים שלנו לשסות אותנו אלה באלה. והקורונה בוודאי שלא תרמה למצב.

אין ספק שטראמפ היה ידיד אמת לישראל ועשה בשבילנו המון. אלה היו ארבע שנים שיכולנו למצות יותר, אבל לדעתי השגנו לא מעט. כולנו חוששים מעלייתו של ביידן הישיש לשלטון (ועוד יותר מהסגנית שלו, שדעותיה לגבי ישראל ידועות), אבל מכאן ועד לקרוא לאנשים להתנהג באלימות? עד כאן!

אני חושבת שמה שהפחיד אותי יותר בכל הסיטואציה היה שזה עלול לקרות כאן. כבר היו קריאות בעבר של פעילים בבלפור להשתלט על המבנה ולפגוע בראש הממשלה ובמשפחתו. אין ספק שמה שקורה בארצות הברית חילחל גם כאן, כי בבלפור כבר שמו גדרות תיל בכניסה.

לטוויטר ופייסבוק יש כוח רב מאד בידיים, ועם כוח רב מגיעה אחריות גדולה. חלק מהאחריות הזו היא לעצור כל חשד לאלימות או הסתה לאלימות כלפי בני אדם ובעלי חיים. לא תמיד הן מצליחות בכך. במשך שנים חשבונות של מסיתים לרצח היו פעילים ללא פגע. אף אחד לא סגר אותם והם המשיכו לפעול ללא מפריע. אני לא חושבת שטראמפ איש מסוכן שיכול לפגוע בבני אדם, אבל יש לו כוח אדיר והשפעה עצומה על קהל גדול של אנשים מתוסכלים ומפוחדים מהעתיד לבוא. היה עושה טוב אם היה מתעל את הכוח הזה להשפיע על אחדות בעם ופיתוח כלכלה במקום ללבות עוד שנאה ולהוביל לפגיעות מיותרות.

תגובות

להשאיר תגובה