אמנות לילדים? יש דבר כזה

אם לא ביקרתם עדיין, 'טוסו' בחופשת חנוכה למרכז לאמנות חזותית ג'ינוגלי בקטמונים עם כל המשפחה וצאו להרפתקה איכותית מיוחדת במינה לגילוי אוצרות המשלבת הליכה בתוך מבוך, צפייה בעבודת אמנות המיועדות לילדים, לשכב על הגב ולצאת למסע על הירח, להתבונן אל הים במשקפת ולגלות אוצרות במכרה פלאות וכל זה ללא תשלום. הילדים יגידו לכם תודה.

'מכרה פלאות' תערוכה ייחודית ובלתי שגרתית המיועדת לילדים שאצרה יהודית שלוסברג ביוזמת המח' לאמנות פלסטית בעירית י-ם. נפתחה אמנם בספטמבר האחרון ותנעל בסוף דצמבר וזוהי בהחלט הזדמנות אחרונה לצפות ולהנות מחווייה יחודית יחד עם הילדים, לשוטט במבוכים העשויים עץ ולגלות עבודות אמנות מסקרנות המתחבאות במשעולים ובמפלסים שבחלל הגלריה שהיא הראשונה בישראל המיועדת לילדים.

ב'מכרה פלאות' משתתפים 7 אמנים המציגים 7 עבודות עכשוויות כל אחד מנקודת מבט שונה: מסע לירח מוקרן על התקרה וצופים בו בשכיבה על הגב, עולם רחוק מתקרב באמצעות התבוננות דרך משקפת, על עבודת ים משקיפים דווקא מלמעלה מהמרפסת הבנויה במערה,  וההליכה במכרה היא למעשה מסע לגילוי אוצרות.

יהודית שלוסברג האוצרת מספרת על תהליך העבודה:  'בתחילת השנה הוזמנתי על ידי אורית רז, מנהלת מרכז האמנות ג'ינוגלי, לאצור תערוכה לילדים במרכז ולמעשה לפתוח את הגלריה הראשונה לילדים בארץ, בסדרה של שלוש תערוכות.המחשבה על תערוכת אמנות עכשווית לילדים קסמה לי מאוד אבל גם הציבה בפני אתגר גדול.  שאלות כמו איך משהים מבט של ילד? מה גורם לו לעצור, להתבונן? עמדו במרכז המחקר הקטן שעשיתי

הבנתי שבניגוד אלינו המבוגרים שלמדנו עם השנים להתבונן באמנות באופן מלומד ומתוחכם, ילדים צופים באמנות כמו גם בעולם, דרך חוויה פיזית, כשההתפעלות היא כלי למידה חשוב. המבנים הראשונים שהציגו אמנות היו חדרי הפלאות שהיו הבסיס למוסד המוזיאון. חדרי הפלאות היו חדרים שהציגו אוספים – אוצרות שאספו בני מעמד האצולה בשיטוטיהם בעולם'.

למה 'מכרה פלאות'?

'השם 'מכרה פלאות' משלב בעצם בין מכרה אוצרות לחדרי פלאות. במערות המכרה חופרים בני האדם בעומק האדמה כדי לחשוף אוצרות טבע. המכרה בנוי כמערה טוטאלית המקיפה את הגוף כולו, המערה עשוייה קונסטרוקציית עץ וממוקמת בחלל חשוך בן שישים מטרים רבועים. הקונסטרוקציה יוצרת משעולים ומפלסים, עד כדי אשליה של מכרה עמוק. בתוך המכרה "שתולות" עבודות אמנות של שישה אמנים מדיסציפלינות שונות ובמהלך ההליכה בו נחשפים המבקרים לאט לאט לעבודות. כך ההליכה במכרה היא בעצם מסע לגילוי אוצרות'.

ממה מורכבת התערוכה?

בתוך המכרה בנינו ספירלה שעולה למרפסת בגובה, ממנה ניתן לצפות בעבודת וידאו של תמר שיפוני שמוקרנת על הרצפה. העבודה של שולמית עציון ממוקמת מחוץ למערה ומתבוננים בה דרך משקפת והסרט 'מסע לירח' שהוא סרט אילם מראשית הקולנוע של ג'ורג' מיילס מוקרן על התקרה. בנינו בתוך המערה מיטה – יש בה מזרון, כרית ואוזניות והילדים מוזמנים לשכב על הגב ולצפות בסרט על התקרה. שבירת נקודות המבט הפרונטאליות והמחשבה על הגוף של הילד הצופה הובילה למחשבה על התבוננות למעלה, התבוננות כלפי מטה… וקרה דבר מעניין – הסרט של מיילס הוא סרט משנת 1902 והוא לא מאוד קל לצפיה לילדים. את המערה בנינו בחופש הגדול והילדים שלי בילו איתי די הרבה זמן שם, אז יום אחד הראיתי להם את הסרט מוקרן על הקיר והם לא הצליחו לצפות בו עד הסוף. מאוחר יותר כששמנו את המזרון במערה הקרנתי להם את הסרט על התקרה והם צפו בו פעמיים ברצף וביקשו פעם נוספת, כך שאני חושבת שתנאי הצפייה הגופניים מאוד מזמינים לשקוע, לשהות ולהתבונן. איתמר מנדס פלור אומר שהמחשבה שלו על המכרה היתה כסוג של "רטלין קונסטרוטיבי": יצירת חוויה של גילוי, סקרנות ברמה פיזיולוגית, זה מה שהכתיב מבחינתו את עיצוב המבנה. למעשה פיסלנו את החלל, כך שכל עבודה תזכה למקום המתאים לה: עבודות הזקוקות לפרספקטיבה קיבלו מרחב גדול, אחרות דרשו גובה או תאורה מיוחדת .

איזה תגובות את מקבלת מהילדים לאחר הביקור בתערוכה?

הילדים מאוד נהנים אפילו מתרגשים מהתערוכה ולשמחתי נוצרו שכבות שונות של חוויה. כשבנינו את המערה מיקמנו את עבודות האמנות בגובה של ילד ממוצע בן 9, גם הסיפור פנה לילד בערך בגיל הזה, אבל ילדים קטנים הנים מאוד מעצם ההליכה במערה החשוכה, מהגילוי, מהאורות המנצנצים ומבוגרים (אלה שלא נשארו רק ילדים) עשויים ליהנות משכבה נוספת של מידע אינפורמטיבי על העבודות ומה עומד מאחוריהן. במובן הזה יש כאן פניה להרבה שכבות גיל ומבחינתי זה חלק משמעותי מההצלחה של התערוכה.  

מתוכננת פעילות נוספת בנושא אמנות עכשווית לילדים?

מקווה לאצור בשנה הקרובה שתי תערוכות נוספות בסדרה, שיישענו על אותם עקרונות ויתנו לילדים חווייה אמנותית אחרת.

'מכרה פלאות' תערוכה ייחודית לכל המשפחה – מומלץ בחום.

מרכז אמנות ג'ינוגלי רח' טוביה 3 ירושלים. כניסה חינם. שעות ביקור: ימים ב,ג,ד 16:00-19:00

אוצרת: יהודית שלוסברג יוגב | מערה: איתמר מנדס פלור |

אמנים מציגים: אלהם רוקני, איתמר מנדס פלור, ג'ורג' מיילס, גילי גודיאנו, שולמית עציון, תמר דרוזד, תמר שיפוני .

לקבוצות בתאום מראש 02-6404999

מכרה פלאות. צילום רוויטל כהן

תגובות

להשאיר תגובה