תראו, אני פוקדת לא מעט את מערת צדקיהו. התאהבתי במקום והחלטתי שזו הפינה הרגועה שלי. זו שמכריחה אותי להתמכר אך ורק לצלילים ולקולות הבוקעים ממנה, לקהל שרועד ממנעדיה וליופי המובלע בין קירותיה. לא מעט הופעות ראיתי ובכל פעם חשבתי שזו-זו ההופעה הטובה ביותר. ואז הגיע שי צברי.

עצמו עיניים לרגע ודמיינו את הדבר הכי מרגש שקרה לכם בשנה האחרונה- פרידה מאדם אהוב; לידה של תינוק; שיר חדש של הזמר האהוב או השג חדש שזכיתם בחייכם הפרטיים. עכשיו חברו את כל הרגעים האלו יחד ותבינו את התחושה שליוותה את הופעתו של אחד האומנים המוכשרים והמדהימים שצמחו בעת האחרונה במדינתנו.

צברי, יליד בת-ים, מביא קול ענק עם הרבה ביטחון מלווה בענווה וצניעות. צניעות שמקורה בבית הספר הדתי בו גדל ובימים בהם עלה לירושלים להתפלל, עוד כנער. שם, הוא משתף את הקהל השבוי, מצא את קולו האמיתי. את התפילה האישית לו. אין פלא שרק מי שהתחיל כך את חייו, יכול לדבר ירושלמית שוטפת.  איתנו אין עוונטות ופוזות. דוך. לא בסיבוב.

" אני מאוד אוהב להופיע בירושלים ובשנים האחרונות הרבה מהמפגשים עם הקהל המיוחד שיש בעיר הזאת היו מאוד משמעותיים עבורי," הוא מספר, "ממש בתחילת הדרך העצמאית שלי הגעתי לעיר ואני ממש זוכר איך לאט לאט הקהל הלך ונבנה – מקהל של 20-30 אנשים ב'צוללת' (הצהובה- מ.ש) דרך הופעות פתוחות ברחבי העיר ועד להופעה המרגשת במערת צדקיהו. לא היו לי מספיק חומרים אז ונבחרת הגרוב ניגנה סולואים ארוכים שהפכו את ההופעות לחגיגות של מוזיקה כמו שאנחנו אוהבים. על הבמה במערת צדקיהו מול הקהל ששר את כל המילים ורקד ושמח כל כך נזכרתי בהופעות ההן והתרגשתי".

צברי עולה לבמה ופותח את גרונו וכל האיברים מתכווצים עם כל אות שהוא הוגה. ברגעים האלה אני מחפשת אחר העיניים המופתעות, הכמהות וההמומות של הקהל. קהל שמוציא "וואו" מתפעם כשצברי מגיע לגבהים. הקהל לא מפסיק את ההתרגשות גם כשדודו טסה עולה לבמה. השניים האלה ביחד מחשמלים וניכר כאילו ברי סחרוף התפצל לשניים עצומים לא פחות.

ביחד הם מבצעים את שיר הנושא של "פאודה" ומרימים את הקהל. לאחר מכן, הם מבצעים עוד שירים של טסה וכמובן, מבצעים מחווה לשיריה של אהובה עוזרי ז"ל, חברתם עם קול הנשמה והיצירות שמהוות נכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית. הקהל באקסטזה גם אחרי שטסה יורד וצברי מתחיל את החאפלה. בסוף ההופעה הוא יורד לקהל והתחושה היא של חינה בלתי פוסקת. את ההופעה הוא מסכם בהתרגשות: "אני ממש גאה בקשר הזה עם הקהל הירושלמי ובדרך שעברנו ביחד ואינשאללה עוד נעבור".

תגובות

להשאיר תגובה