מרוקאי, טריפוליטאי, עיראקית ופולני נפגשים בתחרות החריף הארצית מי לוקח ? השף אבי לוי הזמין מתחרים מכל הארץ ראש בראש איתו לאכול חריף. הוא נשבר ראשון. בדרך זו הכרנו אנשים שגדלו על מטרנה עם סחוג ופיתחו קיבה מבטון ולשון מברזל בניהם גם שתי נשים קשוחות

יש סעודת גורמה, יש סעודת פיקניק ויש סעודה שרק מעטים יכולים להשתתף בה: בשבוע שעבר לאחר סינון של פונים מכל הארץ דרך הפייסבוק הגיעו חמישה פיינאלינסטים אל גמר ‘סעודת החריף’ השף אבי לוי מצטיין ‘מאסטר שף’ (והפרזנטור החדש של ‘צבר’) הזמין דרך הרשת החברתית מועמדים להתחרות איתו באכילת חריף, מכל הארץ. במסעדה קטנה באחד העם בתל אביב התקבצו המתחרים מגובים במעודדים מבית עם שלטים וקריאות קרב וכשניתן האות אחזו כולם ידיים והמנה הראשונה יצאה לדרך: סלט חריף במיוחד עם פטרוזיליה דק דק.המתחרים גמעו אותו כאילו מדובר בעוד קינוח. מייק חן מהנדס  (ממוצא גרוזיני) שהגיע מבת ים זוכה לקריאות עידוד מהקהל. כך גם גיא בן מויאל (המרוקאי שבחבורה) שעושה רושם ששום דבר לא מרשים אותו .אביו אומר לי שהוא תמיד אהב חריף והוא אוכל זאת בכמויות מרשימות. המנה השנייה כבר מוגשת ומדובר בטוסט עם סלט עגבניות חריף בליווי חציל על מצע רוטב חריף. בין המתמודדים גם שתי נשים עם חיך קשוח במיוחד. אחת מהן סתיו לוי עו”ד מת”א, שהגיעה על התיקט של הטבעונית “אני חושבת שלטבעונית החריף בה ביותר קלות. החריף הוא משהו טבעי וגם בריא כך שאני באמת רוצה לעודד את העניין” סיפרה לי לוי (ממוצא עיראקי – תורכי)  בין ביס לביס. למנה השלישית הכין השף מרק סולת עם טיבול מאוד פיקנטי ואני ניגש לנציג האשכנזי היחיד מהחבורה ליעד הורוביץ’ (34) תושב רמת השרון כותב תוכן ומתרגם ליפנית “הייתה לי תחושה שאני אהיה פה על תקן האשכנזי היחיד” הוא אומר לי בלא מעט גאווה ומספר לי על הדרך שהוא תמיד אהב חריף “הוא נתן לי פעם” נזכרת חברתו שנמצאת לצדו “לטעם מעט מרוטב מיוחד שהוא הזמין מדרום אמריקה ואני כמעט התעלפתי. עכשיו תחשוב שככה הוא פותח את הבוקר”. המנה הרביעית כבר מוגשת והיא כוללת מרק סביצ’ה חריף. המתמודדים אוכלים זאת בכיף ולא נראים סימני שבירה. אף אחד אינו לוגם מים ובטח שלא נוגע בלחם שהוגש מנהל התחרות מבין שיש מולו מתמודדים שמתייחסים לחריף כמו ילדים אל ממרח שוקולד ולכן הוא מקשה ומציע נקודת בונוס למי שייקח פלפל חריף ירוק מהצלחת. שניים מהמודדים שולפים פלפל ונוגסים בו להנאתם כאילו היה חטיף ביסלי. בשלב זה השף אבי לוי נשבר ופורש “מדובר פה במשוגעים לדבר” הוא מודה בפה רוטט מחריף “המוח שלי לוהט והלסתות שלי דבוקות אחת לשנייה” סיכם את החוויה שלו בעוד המתחרה שלצידו תהילה אלגלי, דתייה מנתניה (ממוצא טריפוליטאי) עושה רושם ששום דבר לא מזיז לה “אתה מבין עם מה אני צריך להתחרות פה” מתנצל השף. בעלה של אלגלי הגיע עם חולצת גאווה עליה רשם “אלופת החריף זו אשתי – בשבילה החריף זה סתם חטיף”.

המנה החמישית כוללת שקשוקה לוהטת במיוחד וגם אותה המתחרים אוכלים בכיף. צריך להבין שרק מלהריח את המטעמים יש כאלו שנהיה להם רע. מפגש עם איש החריף כזה שפיתח סיבולת לטעמים פיקנטיים במיוחד יכול לייצר מצבים משעשעים כמו באותו הדייט שהיה למתחרה טבעונית לוי עם החבר שלה “הזמנו משהו חריף בדייט” נזכר החבר “אבל מהר מאוד הבנתי שאין לי סיכוי מולה ועדיף שלא אשחק אותה מאצ’ו”.  המנה השישית כללה קציצות דגים עטופות בעלי סיגר עם רוטב חריף “רציתי קצת להקל על המתמודדים” משתף השף אבל הוא מבין שאין ממש צורך בכך. גיא בן מויאל המתחרה מקרית ביאליק שעוסק ביבוא קפה מתחיל להיראות כפייבוריט של התחרות כשהוא אוכל עוד ועוד פלפלים חריפים להנאתו ושום סומק של נצפה בלחייו.

כשהמנה האחרונה מוגשת המתמודדים כולם כאחד אינם מראים סימני שבירה ואף אחד לא לגם מהמים או אכל מהלחם “אני חייב לציין שלא ציפיתי שככה תיראה התחרות כל כך צמודה” ציין מנהל התחרות. המנה האחרונה כללה חומוס עם צנוברים ובורגול עם בשר כבש וכמובן – רוטב חריף ירוק עם סחוג. כשהגיעה שעת ההכרזה על הזוכה אין ספק שהקרב היה תמוד והזוכה הוכרע בנקודות קטנות על סומק בלחיים או פלפלים נוספים שהוא אכל. כשבן מויאל הוכתר לאלוף החריף זה לא הפתיע את הנוכחים ואילו הוא מצידו פירגן למשתתפים שנתנו פייט וסיפר גם “אני ממש לא סבלתי אפילו נהנתי”. ומנהל התחרות סיכם “זה לא אנושי מה שהיה פה אלו אנשים שיש להם איזו שריטה רצינית”.  

תגובות

comments