הפעם הראשונה שהזמר הירושלמי מוני ארמוזה שר הייתה כשמלאו לו שישה אביבים בלבד, אז הוא עוד פייט בבית הכנסת ששייך למשפחתו. היום הוא יוצא במופע חדש שנקרא: ‘אגריפס פינת רחמו’, בו הוא ישיר שירים מאלבום הבכורה שלו שהוציא לפני כחצי שנה.

האלבום נקרא, ‘פסאר לה האורו’ ובתרגום ללדינו הפירוש הוא, ‘שעה טובה’. סגנונות השירה של ארמוזה מתמקדים בעיקר בלדינו, יוונית ופיוטים ובמופע הוא מגיע בשיריו אל שורשי משפחתו שעלתה לי-ם לפני כ- 600 שנה ונחשבת לוותיקות ביותר בין המשפחות הארצישראליות.

“המשפחה שלי הגיעה לי-ם לפני כ-50 שנה לפני גירוש ספרד, הם התמקמו בעיקר בעיר העתיקה ובחברון. לאט לאט יחד עם התהליך של היציאה מהחומות, הם הקימו את רוב השכונות בי-ם שהם מחוץ לחומה”, הוא מספר. “האנשים במשפחתי היו בעצם מהמנהגים של השכונות בי-ם ודאגו להרחיב את העיר ואת גבולותיה”.

6H8A9718

ארמוזה (46) הוא דור ה- 23 בי-ם  ומתגורר בשכונת נחלאות בעיר, לדבריו הוא מגיע ממשפחה מסורתית ואת צעדיו הראשונים בעולם המוזיקה התחיל בשירת פיוטים בבית הכנסת של משפחתו. “השירה שלי בבית הכנסת הובילה אותי לעסוק במוזיקה, ובין היתר במשך כ- 15 שנה הפקתי פסטיבלים בין לאומיים עד שהחלטתי שאני עולה על הבמה ולא מעלה על הבמה”.

ספר על התהליך

“לקחתי חומרים בלדינו, קצת ביוונית וגם קצת מעולם הפיוטים, חלק מחומרים שהשתמשתי בהם, לא ממש מוכרים לציבור והשתמשתי בהם כי רציתי לתת להם במה. עשיתי להם איבודים חדשים והוצאתי אלבום שמכיל לא מעט שירים ועם החומרים האלו אני מופיע”.

באילו גילאים קהל היעד שלך?

“הקהל שמגיע להופעות שלי הוא בדרך כלל מגילאי ה-30 ומעלה, אך המופע שלי בנוי בצורה שהוא מתאים גם לצעירים. אני לא מצפה שגילאי העשרה יגיעו להופעות שלי אבל יש לי שירים שכן יותר מתאימים לצעירים”.

במוצאי שבת ה-14 לחודש, ארמוזה יופיע יחד עם ההרכב המוזיקלי שלו שמונה שישה נגנים, במתחם יד לבנים ברמת השרון ובהופעה הוא כמובן ישיר שירים גם מאלבומו החדש.

“זה יהיה מופע מאוד מיוחד, למעשה אני מביא לבמה שילוב מעניין של שירה, דיבור וההומור על ההווי הירושלמי שהיה בגבולות שוק מחנה יהודה, נחלאות וכ’ו. אני אשיר שירים מהאלבום החדש ובנוסף אליהם אשיר גם שירים מהמקצב היווני ומעולם הפיוטים שמאוד מקורב אלי. למעשה בניתי תוכנית שהיא מעין סיפור מתמשך על החצרות הירושלמיות של שוק מחנה יהודה, ההווי של י-ם, קטעי הצחוק וההומור. כמו כן, אשלב במופע את הדמויות המיוחדות שקיימות בי-ם וכמובן שהשירים במופע שייכים ותואמים לאווירה שהייתה בתוקפה ההיא”.

 

תגובות

comments