בדרך למצווה

התרגשות רבה הורגשה בקבר דוד כאשר באחד ממוצאי השבת האחרונים נערך במקום טקס נדיר ביהדות – מצוות פדיון פטר חמור

בירושלים נערך זה לא מכבר מצווה נדירה שאינה נראית בכל יום – פדיון פטר חמור בה לפי היהדות יש לפדות את פטר (הבכור) של החמור בגדי עיזים או טלה כבשים וזה ניתן לכהן. מקור המצווה הוא בפסוק בספר שמות, י"ג, י"ג: "וכל פטר חמור תפדה בשה ואם לא תפדה וערפתו", וכן בספר במדבר, י"ח, ט"ו: "ואת בכור הבהמה הטמאה תפדה".

במוצ"ש לפני מספר שבועות התכנסו מאות אל קבר דוד לאחר שפורסה ההצהרה בדבר קיום המצווה הנדירה "המצווה הזאת מסוגלת לפדות אותנו מהחומריות" דרש הרב המקומי בפני הקהל שהצטופף ונדחס אל מתחם הקבר "המשיח שיבוא יהיה עני שרוכב על חמור" פירש והוסיף "פירוש הדבר שהוא יהיה רוכב על חומר ולא יהיה שבוי נשרך ונגרר בביצה הטובענית של החומריות וזה אותו משיח בן דוד שנמצא פה". הרב שהנחה את הערב הסביר "כי לא כל חמור שנולד לאימו ניתן לפדות אותו" ישנם הלכות סבוכות בעניין מצווה זאת אבל שתדעו לכם שזהו לא סתם חמור הוא נולד בפרדס כץ ומהשמיים הורידו אותו לבוא לכאן ליד ציונו הקדוש של דוד מלך ישראל". מתברר שחמור גם עבר כמה מבחנים "החמור הזה בחנו אותו כמה רבנים. לא בחנו אותו בתורה רצו לראות האם הוא עומד בכל התנאים של ההלכות ובכך ראוי להיפדות ואכן נמצא שהוא ראוי".

טעם המצווה מוסבר בכך שבעבר החמור היה בהמת משא ולפיכך סימל את רכושו המיטלטל של האדם. פדיון הבכור ניתן לכהן שאחראי על הקשר הרוחני של העם עם בוראיו ולכן מעשה זה מציין את הכרת חובתו של האדם לנצל נכסיו החומריים לעילוי רמתו הרוחנית של העם

תגובות

להשאיר תגובה