יש מסורת חדשה בישראל : זו השנה השנייה שמתקיים טקס קריאת מגילת העצמאות בכותל המשפחות בימים הטעונים שבין יום השואה ליום הזיכרון והעצמאות. 

הקריאה נעשית בצורה חזנית עם טעמים כדי לשוות למעמד 'קדושה' בדומה לחמש המגילות. יוזם הטקס הוא יזהר הס, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית . איש רב פעלים שבעברו היה מנכ"ל התנועה המסורתית. 

הוא סיפר לי לאחר הטקס "זהו ניסיון לתת ממד נוסף למגילת העצמאות. לעטר אותה בטעמי ההפטרה. יש לנו חמש מגילות שהתקדשו כל אחד במועדה. מגילת העצמאות אינה טקסט דתי אך היכולת לתת לה את המנגינה המסורתית מעניק עומק למסמך הזה שלדעתי הוא המסמך המכונן של הריבונות העברית".

לטובת קריאת המגילה נבחרו 12 אנשים שמייצגים את שבטי ישראל. בין הקוראים היה את הרב ראובן סטמוב שהקים יחד עם רעייתו מיכל מקלט לפליטים בקהילה המסורתית בצ'רנוביץ, אוקראינה. וגם חנה שיינה תלמידת תיכון מאטלנטה שהגיעה עם חברי כיתתה לביקור בישראל. ברברה גולדשטיין ממובילות התנועה הציונית בארה"ב ד"ר עמנואל ורהפטיג, בנו של ד"ר זרח ורהפטיג, ממנהיגי הפועל-המזרחי ומחותמי מגילת העצמאות; חתן פרס ישראל ויקיר ירושלים; שכיהן כחבר הכנסת הראשונה ועד התשיעית.

תגובות

להשאיר תגובה