כשהחתולות נפלו אל תוך הציור

יצירות אומנות מרהיבות שצוירו על ידי אומני ציור מדרכות – מהארץ ומחו"ל – יכניסו ממדים של אשליה ופרספקטיבה לעיר הבירה – ובהשראתה. התערוכה מתפרשת על פני 13 נקודות ברחבי מרכז העיר והציבור מוזמן החל מחול המועד לקפוץ אל תוך התמונות ולהפוך לחלק בלתי נפרד מהן. ויש גם הוראות למבקרים לשדרוג החוויה

ירושלים הצטרפה לערים מפורסמות בעולם כמו לונדון, בהם ציורי תלת ממד הפכו לאטרקציה אורבנית. ועתה לאחר שנתיים של אתגרים לוגיסטיים ותכנונים נפתחה תערוכת "נקודת מבט" – 13 ציורי תלת ממד ענקיים הפזורים על פני 13 נקודות על מדרכות מרכז העיר.

אמנות מדרכה היא צורת אמנות ויזואלית ייחודית, המאפשרת לאמן לשתף את הציבור בתהליך יצירתו כמו גם ביצירה המוגמרת. מדובר באמנות רחוב בועטת, אינטראקטיבית וחדשנית, הכוללת כאמור 13 ציורי רחוב בגדלים שונים בטכניקה הידועה כ"אנאמורפוזה": עיוות של דימוי כך שמנקודת מבט מסוימת נוצרת אשליה של תלת ממד מושלם. וכך, יכולים המבקרים במרכז העיר למצוא עצמם נופלים לתהום ומטפסים על הרים תוך כדי שיטוט ברחובות.

מרחבים ציבוריים מאופיינים בתנאים כמעט בלתי אפשריים עבור בניית יצירת אומנות, שהולכי רגל עלולים בכל רגע נתון לדרוך עליה או לשפוך עליה קולה, וכלי רכב יכולים לחנות עליה או לנסוע עליה תכופות; לכך מתווסף האקלים הישראלי והירושלמי בעת הזו, אקלים המתאפיין בשינויים תכופים ולעתים קיצוניים של מזג האוויר. לכל אלה חשיבות מכרעת בבניית אומנות רחוב מעיין זו. עבור חברת עדן – החברה לפיתוח מרכז ירושלים, והיוזמת והמנהלת האומנותית של התערוכה, נתי גרשוביץ', מדובר היה באתגר אמיתי ובנדבך בעל חשיבות עליונה: "בחרנו חומרי יצירה חזקים במיוחד, המיועדים לתנאי חוץ, למזג אוויר משתנה – ולאורך זמן", מספרת גרשוביץ' ומסיפה: "אני גאה לבשר, שאחרי תקופה טעונה בעיר, הצלחנו להביא את מיטב האומנים מהעולם לחגיגה של אומנות אורבנית עכשווית, שכמוה עוד לא נראה – לא רק בירושלים אלא בישראל כולה."

החל מה-24 באפריל, חוה"מ פסח, מוזמן הציבור הרחב לשוטט בתערוכה בחוצות העיר ירושלים, לצפות ביצירות, להתמקם בזווית הנכונה ולהפוך לחלק מהן – וכמובן לתעד זאת באופן עצמאי בתמונות. בין היתר ניתן למצוא את הציורים ברחבת כיכר ויצמן, בן יהודה פינת ההסתדרות, כיכר ניו יורק וכיכר החתולות

הלל שחר, מנהל תחום פיתוח עסקי, עדן – החברה לפיתוח מרכז ירושלים: "במופע תעתועי הראיה יוכל כל אדם בכל גיל להתחבר על פי דרכו. מדובר בתערוכה פתוחה וחינמית וב-13 יצירות מרשימות שהחל מחוה"מ רק ממתינות למבקרים שייכנסו אליהן ולתוכן. זוהי חוויה שחברת עדן גאה להיות שותפה ומובילה שלה"

לתערוכה "נקודת מבט – ציורי רצפה בזווית אחרת" מתווספות שלל הפעילויות הקהילתיות התרבותיות והאמנותיות המתרחשת בירושלים בשנים האחרונות.

טוב מראה עיניים? לא בהכרח.. (או: הוראות למשתמש)

מתברר, כך על פי גרשוביץ', שגם לתערוכה רצוי מאוד להגיע מצוידים בכמה כללי אצבע פשוטים, שיבטיחו הנאה מקסימלית: "חשיבות הציורים הללו היא לא רק בתיעוד הציור. צילום טוב של היצירות יפתיע אתכם, משום שהמצלמה מדגישה ומחזקת את אפקט התלת-הממד יותר מאשר העין האנושית תוכל לעשות".

גרשוביץ', שהפכה בשנים האחרונות לאחת המומחיות בישראל לאומנות זו, נותנת מספר הנחיות פשוטות לביצוע למבקרי התערוכה:

חפשו את ה-נקודה: הציור נראה מזוויות שונות מעוות, אך מנקודת מבט ספציפית אחת ויחידה, הוא מקבל נפח ופרופורציה מושלמים, כך שהסבתא המוזרה ש"מרוחה" על המדרכה ניצבת פתאום בפרופורציה מדויקת.

גם נייד חכם תופס: בדרך כלל בתערוכות קצרות מועד ומאובטחות נהוג לשים עדשה בנקודת המבט, אך כול טלפון עם מצלמה יכול לתפוס את האפקט הנכון מנקודת מבט. 

אין מצלמה? נעצום עין: אם אין מצלמה גם עצימת עין אחת מחדדת את הדימוי מנקודת המבט. 

היכנסו לתמונה: היכנסו בעצמכם או שלחו את מי שאתכם לשטח הציור, לאן שהכי בא להם – בחיבוק עם האובייקט המצויר, על הגשר, בישיבה על השטיח המעופף או בתעופה בין גורדי שחקים, וצלמו אותם מנקודת המבט – כך הם יהפכו לחלק בלתי נפרד מהסצנה המצוירת . 

אהבתם? שתפו! העלו לפייסבוק ולרשתות את התמונה או התמונות הטובות ביותר. למאגר של הציורים המדהימים בעולם מגיע ייצוג הולם של ירושלים ושל סצנת האומנות העכשווית שמתרחשת בה.

 

בנוסף לאירועים אלו יתקיימו בימי חול המועד פסח אירועי השגרה של חברת עדן ומחלקת תרבות של עיריית ירושלים ובהם: שוק הלילה הגדול בישראל, מאות דוכני אמנות, אמני רחוב והופעות לאורך רחוב יפו לצד הרכבת הקלה, ובכל יום שישי בין 10:00-16:00 יריד בצלאל לאמניות ברחובות בצלאל שץ ובור שיבר, למעלה מ120 דוכנים של אמנים מכל רחבי הארץ.

תגובות

להשאיר תגובה