בצל המלחמה באוקראינה ואל אף הקריאות לבטלו משרד העלייה והקליטה ציין השבוע שני, 9 במאי, את יום הניצחון על גרמניה הנאצית, מוקיר את ותיקי מלחמת העולם השנייה שעלו לישראל (הוטרנים), וחולק להם כבוד על פעולתם ותרומתם למלחמה בגרמניה הנאצית. זוהי השנה ה-77 לניצחון על הנאצים. שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה: "היום אני מצדיעה לכמיליון וחצי יהודים שלחמו בצבאות השונים כנגד מכונת השמד הנאצית, מתוכם יותר מרבע מיליון שהקריבו את חייהם במלחמת העולם השנייה בעבור כולנו".

השנה ביום הניצחון, נערך טקס ממלכתי בהובלת שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה באנדרטת הלוחמים היהודים שלחמו בשורות הצבא האדום במלחמת העולם השנייה בהר הרצל. בטקס השתתפו שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, חברות וחברי כנסת, וטרנים ווטרניות, בני משפחותיהם, תנועות הנוער, עובדי משרד העלייה והקליטה ואישי ציבור נוספים.

מאז קום המדינה עלו לישראל כ-47,000 וטרנים ווטרניות. למרבה הצער, חולפות השנים וכמות הווטרנים מתמעטת. מורשת הניצחון על גרמניה הנאצית הופכת למורכבת יותר ויותר, ועל כן משרד העלייה והקליטה משקיע מאמצים אדירים על מנת שאירוע זה ימשיך את המורשת החשובה של ניצחון המעטים על הרבים.

היום, הגיעו לטקס מאות וטרנים שבניגוד לשנים עברו ולבקשת ארגון הווטרנים, לא נערכה צעדה בשל גילם המופלג. שרת העלייה והקליטה קיבלה את בקשתם ולכן הטקס נערך בהר הרצל בירושלים.

בישראל נותרו כ-2,500 וטרנים, אשר עלו לארץ מרוסיה, אוקראינה, ארצות הברית, בריטניה, צרפת, דרום אפריקה, אוסטרליה, דנמרק ועוד. רוב הווטרנים כבר חצו את גיל 85. רובם עלו בשנות העלייה הגדולה מרוסיה, בשנת 1990, ומרביתם התיישבו בחיפה ובירושלים.

משרד העלייה והקליטה החליט השנה על הכפלת גובה המענק השנתי שמוענק לכ-1,500 וטרנים, בסכום מצטבר של 6,330 שקלים בשתי פעימות. הפעימה הראשונה הועברה לחשבונות הבנק שלהם בתחילת חודש מאי. הפעימה השנייה תוענק במהלך חודש אוגוסט. מטרת המענק לסייע לווטרנים להתגבר על הקשיים הכלכליים.

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה: "היום אני מצדיעה לכמיליון וחצי יהודים שלחמו בצבאות השונים כנגד מכונת השמד הנאצית, מתוכם יותר מרבע מיליון שהקריבו את חייהם במלחמת העולם השנייה בעבור כולנו.

מהקמת מדינת ישראל ועד היום עלו לישראל למעלה מ-47 אלף וטרנים ווטרניות.

אנו בסיומו של שבוע לאומי, עם ציון יום השואה, יום הזיכרון, יום העצמאות וכעת יום הניצחון על הנאצים. ארבעה אירועים השזורים זה בזה ומספרים לכולנו את סיפור התקומה, את הגבורה, את ניצחון הטוב על הרע.

אני גאה לעמוד בראש המשרד האמון על רווחתם של הווטרנים והווטרניות החיים כיום בישראל, לפעול בעבורם, לגמול להם ולהוקיר להם תודה גדולה".

תגובות

להשאיר תגובה