68 שנים לאחר קרבות הקסטל הזכורים, נחנך השבוע מחדש 'הקסטל', אתר לאומי הנחשב לאחד הסמלים ההיסטוריים החשובים בתולדות מדינת ישראל.  4.5 מיליון שקלים הושקעו בו כדי לחברו לצעירים של היום. בחודשיים הקרובים יערכו במקום פעילויות הדרכה לכלל הציבור

הרבה רוח גבורה, גאווה וזיכרונות הסטורים משותפים ומשמעותיים היו בטקס החניכה המחודשת של אתר הקסטל, אליו הגיעו אישים כמו השר להגנת הסביבה אבי גבאי שהדגיש את חשיבות השמירה על המורשת של מדינת ישראל, מנהל אגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת ראובן פינסקי, מייק ביילי מנהל פיתוח בקרן היסוד, שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים, לוחמי הפלמ"ח וגדוד מוריה של "חיש" שלחמו באתר במלחמת העצמאות, וכן נציגים של חטיבת עציוני שממשיכה את דרכו של גדוד מוריה.

בין הלוחמים הוותיקים שהשתתפו בחניכת האתר היו  יששכר (ישכה) שדמי שהיה מפקד בפלמ"ח ומפקד גדוד בחטיבת הראל, עמוס חורב שהיה לראשון מתגייסי הפלמ"ח ולימים נשיא הטכניון, מוטק'ה בן פורת  לוחם הפלמ"ח שלימים הפך למנהל ויושב ראש הגנים הלאומים  וכן לוחמים נוספים שלחמו בקרב על הקסטל.

בזכות השקעה של כ-4.5 מליון שקל  שהתקבלה מאגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת ומקרן הייסוד, האתר עבר שינוי משמעותי במטרה לחבר בין סיפורי הקרבות של מלחמת העצמאות לצעירים הבאים אליו כיום. האתר חנך גם חניון לילה  חדש לתלמידי בתי הפס ותנועות הנוער כולל שילוט מחודש.

האתר מורכב  מארבע תחנות  פעילות הממחישות ארבעה ערכים שנבעו מהקרבות: נחישות, רעות, מנהיגות ואחריות, מספר חלק מסיפור הקרב ומבליט את הערך הנבחר.  הדרך בה פועלת כל תחנה מוצגת בדרך הלקוחה מעולם הלמידה ההתנסותית, עם  התייחסות למושגים וערכים ועיבוד התכנים,  התבוננות, והעברה לחיי היומיום.

 התחנה הראשונה היא דרך הנחישות. היא בנויה ממסלול ובו תשעה לוחות עליהם יעמדו המשתתפים. התחנה בנויה מערב למזרח ומדמה את "הדרך אל העיר" – ניתן לראות בבירור ממזרח את העיר ירושלים. מטרת הקבוצה להעביר את תשעת הלוחות מצידה האחד של הדרך לצידה השני.

במשימה זו יוכלו חברי הקבוצה לבחון את נחישותם כקבוצה וללמוד כיצד נחישות ושיתוף פעולה מובילים להצלחה.

תחנת 'קיר הרעות' בנויה מגשר חוליות שבבסיסו קורה צרה וחבלים תלויים.

התחנה בוחנת את ערך הרעות אצל באיה. על מנת להצליח במשימה כל אחד יתבקש לפנות מקום לחבריו ולתמוך בהם כדי שיוכלו להתקדם ולעבור אותו, כשמטרת הקבוצה היא לעבור יחד באמצעות אחיזה בחבלים אל צדו השני של קיר הרעות.

בתחנה השלישית, מנהיגות,  יפגשו המשתתפים במגרש 'רוח המפקד' הבנוי מ-30 משטחים ריבועיים בגדלים שונים ועליהם שמות הישובים שהיו על המפה עוד במלחמת העצמאות. מטרת הקבוצה לאחוז בכמה שיותר ריבועים, שהם בעצם עמדות וזאת הודות לתכנון והנחייה של המפקד. במשימה זו ייבחן תפקידו החשוב של המפקד, השפעתו על ביצוע המשימה והדרך בה הוא בוחר להניע את קבוצתו לפעולה. כמו כן תבחן נכונות הקבוצה להישמע למפקד.

 

בתחנה הרביעית  אחריות יגיעו המשתתפים  לבונקר הקשר שמחולק לשני מתחמים. באחד כתובות שאלות, לכל שאלה 4 תשובות, רק אחת נכונה. באחריות כל אחד מחברי הקבוצה, לענות נכונה למען הצלחת הקבוצה כולה.  מענה נכון  על כל השאלות בו זמנית, יביא להשמעת  אות ההצלחה במשימה. לעזרת המשתתפים, ישלח כח חלוץ מטעמם שאחריותו להעביר מידע נכון ומהימן מתוך הרמזים הפזורים במתחם הבונקר השני. 

 

תגובות

comments