ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם תרנבול, נטע אמש עץ בחורשת האומות בירושלים. בטקס נטיעת העץ שערכה קק"ל, אמר ראש ממשלת אוסטרליה:״לפני 100 שנים, האוסטרלים הצעירים הללו וסוסיהם, אותם הביאו עמם מאוסטרליה, כבשו את העיר באר שבע מידי העותמאנים ואפשרו את שיחרורה של פלשתינה, שלימים הפכה למדינת ישראל. היה זה הניצחון הזה בבאר שבע, ניצחון האנז"ק, שסלל את הדרך למדינת ישראל, אולי אף מעבר לדמיונם של הבחורים הצעירים שהיו אמיצים כל כך ביום ההוא. הם התריסו כנגד ההיסטוריה באומץ רב בקרב הזה. הם עשו היסטוריה והם הגשימו אותה״.

 תרנבול הגיע לישראל במסגרת אירועי 100 שנה לקרב אנז"ק בישראל, ביוזמת קק"ל אוסטרליה (JNF אוסטרליה), בנוסף למשלחת צאצאים של לוחמי אנז"ק מאוסטרליה וניו-זילנד, המסיירת בנתיב אנז"ק (ראשי תיבות של הגיס האוסטרלי והניו-זילנדי) שהוקם כזכר למסע של גדוד הפרשים בארץ ישראל לפני 100 שנה. נתיב אנז"ק עוקב אחר תנועת הפרשים בארץ ומספר את סיפורם כיצד לבסוף הצליחו לנצח את העות'מנים ששלטו באזור.

המשלחת סיירה מצפון הארץ עד דרומה, כולל ביקור בסוף השבוע בירושלים שבו שיחזרה צילום היסטורי של אלנבי על מדרגות מצודת דוד וביקרה בגבעת התחמושת בירושלים באירוע לציון הקשר בין כיבוש העיר ע"י בעלות הברית לפני 100 שנים לבין איחוד העיר לפני 50 שנה.

תגובות

comments