מוזיאון המדע אירח בשבוע שעבר את ילדי הדסה שמתמודדים עם מחלת ה – CF   "השיטות הטיפוליות החדשניות עוזרות להאריך את חיי החולה בתפקוד גבוה" מספר בראיון מיוחד פרופ' איתן כרם מנהל מחלקת הילדים בבית החולים שמזכיר את שיטת הטיפול ההוליסטי שפיתח הצוות במקום כדי "לא לטרטר את החולים" ומציין בנוסף "המשבר שהיה בהדסה מאחורינו והגענו לאיזון תקציבי". בימים אלו מוצגת במוזיאון תערוכת אופניים ייחודית עם דגמי אופניים היסטוריים בניהם דגם בן מאתיים שנה למן ראשית ההמצאה ששינתה את העולם

מוזיאון המדע מקיים שיתופי פעולה רבים ובשבוע שעבר כחלק מפעילות למען הקהילה אירח המוזיאון ילדים מבית החולים הדסה שמתמודדים עם מחלת CF "אלו הם ילדים שגדלים מחלקה כרונית עם כל הקשיים שמתלווים לכך. לכן המקום הזה שמקשר בין מדע, רפואה וחוויה מעצימה אז עבורנו זהו מקום אידיאלי לעשות ערב שכזה. לפה מגיעים החולים, אנשי הצוות הרפואי והמשפחות עושים כיף לומדים ונהנים".

פרופ' כרם מסביר על אופי המחלה איתה מתמודדים חולי ה – CF "אנחנו יודעים שמצד אחד המחלה מקצרת חיים אך מצד שני בעזרת הטיפולים שיש כיום אנחנו מגיעים למצב שבו בעצם רוב החולים שלנו מגיעים לגיל מבוגר ומרגישים טוב. היום האתגר לגדול להיות סבא וסבא וזה אומר לעבור כל יום טיפולים של אינלהציות, פיזיותרפיה ולא מעט כדורים. אנחנו מדברים על ילדים בריאים שיש להם מחלה".

הטיפול ההוליסטי שהזכרת הוא דבר הייחודי להדסה ?

"המרכז שלנו בהדסה הוא באמת מרכז ייחודי משום שהוא מרכז שמשלב טיפול כוללני במחלות שדורשות ידע במספר רב של תחומים. הרעיון הגיע ממשפחה שהגיעה לטיפול עם קלסר עב כרס שכלל מכתבים מרופאים שונים שאין קשר בניהם וההורים מוצאים עצמם אובדים בסבך המידע והביורוקרטיה. אז החלטנו להקים מרכז ONE STOP שייתן מענב כולל למשפחה שביום אחד תעבור אצל מספר מומחים. זהו בית שמוכוון חולה ולא מוחוון מחלה".

ואי אפשר ללא שאלה לגבי המשבר שפקד את הדסה השנה ?

"המשבר הכלכלי צריך להזכיר נבע מבעייה ניהולית והמקום תיפקד כמו שצריך ונשאר כפי שהיה. אנחנו ביום יום לא הרגשנו את המשבר. אם זאת חשוב לציין שהמשבר כבר מאחורינו והדסה היום מאוזנת כלכלית ומטפלת בחולים רבים. האמון הציבורי רב והדסה ימשיך להיות מרכז מוביל ואיתן".  

96 הערות

להשאיר תגובה