"החאן מיועד רק להנצחת הלחימה על ירושלים"

היום, חמישי  הוא היום האחרון לסוכת המחאה שהקימו ותיקי הפלמ"ח בהתנגדותם להסבת אתר ההנצחה ללחימה על ירושלים במלחמת העצמאות על שמו של רחבעם זאבי 'גנדי'. בין הצפויים להגיע גם השר לשעבר רפי איתן 

היום חמישי יציינו ותיקי הפלמ"ח את יומה האחרון של סוכת המחאה כנגד הסבת אתר ההנצחה ללחימה על ירושלים במלחמת העצמאות על שמו של רחבעם זאבי 'גנדי'. הסוכה הוקמה על ידי  דור ההמשך למען השבת יעודו המקורי של חאן שער הגיא  כמרכז מבקרים ולימוד מורשת פורצי הדרך ומלווי השיירות לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות.

אל הסוכה הגיעו בימים האחרונים אלפי מבקרים, בהם אישי ציבור וחברי כנסת, אשר קראו לראש הממשלה לבטל את החלטת הממשלה הקובעת כי אתר המורשת יקרא על שמו של 'גנדי' אשר מעולם לא לחם באזור. אל אירוע המחאה יגיעו מחר בין היתר השר לשעבר רפי איתן, האלופים במיל' עמוס חורב ואלעד פלד, חיים גורי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר ועוד.

במקום מוצבת סוכה ובה מוצגים חומרים על מורשת פורצי הדרך ומלווי השיירות וכן על המאבק הנוכחי. כן מוצגות שורות מתוך שירו של חיים גורי באב אל וואד. כ- 400 המבקרים שהגיעו היום נמנים עם כלל החברה הישראלית – דתיים, חילוניים, קיבוצניקים, עירוניים, אנשי פלמ"ח ודור המשך, רבים רבים שבאו להביע הזדהות עם המאבק.

בין המבקרים היו עד כה האלופים (מיל.) צביקה זמיר, עמוס חורב ועמנואל סאקל, תא"ל (מיל.) מוטקה בן פורת, ח"כ איתן ברושי, ח"כ לשעבר רן כהן ויאיר צבן, שהיה מפקד משלט 10 מעל שער הגיא, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, פלמ"חניקים מן השורה, כגון יהודה זיו, שוש בלום ואחרים, וכן רבים שאינם משורות הפלמ"ח או דור המשך, ביניהם ירושלמים רבים שהיו ילדים בעת המצור במלחמת העצמאות. המבקרים קיבלו הסברים על מורשת לחימת פורצי הדרך ומלווי השיירות, בדגש על המפעל הלאומי שעסקו בו אזרחים ולוחמים למען הבאת ההספקה לישוב היהודי בירושלים ושמירה על הקשר היבשתי איתה. לאחר מכן סיירו המבקרים במבנים באתר וקיבלו הסבר על ההסטוריה שלהם. חלק מקבוצות המבקרים פצחו יחד בשירו של חיים גורי "באב אל וואד".

סוכת המחאה תפעל בין השעות 9:00-17:00 כשרשימת המוזמנים הנ"ל ואחרים צפויים להגיע בין השעות 13:00-15:00

מחאתם  התעוררה לאחר שנודע כי המדינה מתכוונת להסב את אתר ההנצחה ללחימה על ירושלים במלחמת העצמאות לאתר מורשת על שם אלוף רחבעם זאבי, שכזכור נרצח בשנת 2001.  יצויין כי בחודש אפריל האחרון שידרה התכנית "עובדה" תחקיר שבו הובאו בין היתר טענותיהן של נשים על הטרדות מיניות ואונס שלכאורה ביצע זאבי בהן.  על דברים אלו אומר תא"ל (במיל') אסף סלע מיוזמי המחאה כי : "אנחנו לא עוסקים בהנצחת גנדי ולא מתייחסים לתחקיר של 'עובדה'. אנחנו לא בית משפט ולא יכולים לקבוע אם התחקיר נכון. בוודאי שהתחקיר העלה את המחלוקת ואנחנו בטוחים כי החאן אינו מקום למחלוקת פוליטית. הוא מיועד רק להנצחת הלחימה על ירושלים במלחמת העצמאות".

תגובות

comments