גן הסנהדרין

סוף השבוע נחנך גן סנהדרין, פארק רובעי נוסף בשטח של כ 28 דונמים. זהו הפארק השני מתוך ארבעה פארקים רובעים המוקמים בירושלים בשת"פ בין העירייה והמדינה ובלב המרקם העירוני. הגן פותח על ידי הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים באמצעות חברת מוריה ורשות העתיקות, .

בטקס חנוכת הפארק נכחו כל השותפים לפיתוח הפארק, בהם: שר ירושלים ומורשת, זאב אלקין, ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, אייל חיימובסקי, מנכ"ל חברת מוריה, דורון נויוירט וארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות, ד"ר יובל ברוך.

מרחבים ציבוריים ירוקים הפכו בעשור האחרון לסטנדרט עירוני ולמצרך בסיסי בקרב התושבות והתושבים. בשנים האחרונות לקחו הרשות לפיתוח ירושלים ועיריית ירושלים את הסטנדרט הירוק צעד אחד קדימה אל לב השכונות הוותיקות בבירה, שכונות המאופיינות במחסור בשטחים ירוקים מפותחים ביחס לצפיפות המגורים. בהשקעה של למעלה מ 40 מיליון שקל מוקמים פארקים מוריקים בשכונות שונות בעיר המשדרגים את רמת החיים של תושבות ותושבי ירושלים.

בבסיס תכנית המתאר שתכננה עריית ירושלים הוצב מערך השטחים הפתוחים כנדבך מרכזי. התכנית הגדירה את מפת השטחים הפתוחים וייעדה לכל קבוצת שכונות שטח פתוח, שישמש כפארק רובעי. הפארקים הרובעיים מוקמו ואותרו כך שלתושב  תהיה גישה אליהם במרחק מקסימלי של 10 דקות נסיעה לערך.

בגן הוצב מתקן משחקים חדשני וייחודי מעץ, ריהוט רחוב מודרני גם הוא בשפת החורשה (ספסלי ישיבה, שולחנות פיקניק), הוסדרו שבילי הולכי הרגל והונגש הגן לבעלי מוגבלויות. כמו כן, הוקמה מערכת תאורה חדשה לשיפור הביטחון ונראות הגן, נטעו מדשאות, וכן הותקנה מערכת מצלמות מתקדמת.

הגן, כמו גם שכונת סנהדריה שבה הוא נטוע, נוסד מסביב למערכות הקבורה המפוארות בו, אשר כולן יהודיות מימי הבית השני. חלק ממערכות אלה מפוארות במיוחד, הן בעלות חצרות רחבות ידיים וחזיתות מעוטרות. עיטורים אלה, הם בין הדוגמאות המפוארות הקיימות מהאומנות היהודית מימי הבית השני. המרכזית מבין המערכות, ואולי גם המפוארת שבהן, כוללת 70 כוכים -כמספר חברי הסנהדרין. עניין, זה, הוא שהביא לכך שהמערה מכונה בשם "קברי הסנהדרין", כינוי שבסופו של דבר דבק בשכונה שנבנתה מסביב ובפארק עצמו בו מצויים הקברים.

כחלק מפיתוח הפארק, עברו בשנה האחרונה "קברי הסנהדרין" שיקום ושימור בידי מנהל השימור של רשות העתיקות. בין השאר, עברו חזיתות המערות והחללים החצובים בסלע תהליכי שימור מתקדמים של ניקוי מכני, הסרת כתמי פיח וגרפיטי, ייצוב וניקוי האבן והדגשת העיטורים לשם שמירתם לעוד שנים רבות. במקום בוצע גם תכנון אשר משלב את הממצאים הארכיאולוגים בחוויית הבילוי ובמסלולי הביקור בגן הציבורי המתחדש, לרווחת התושבים והציבור הרחב.

שר ירושלים ומורשת, חה"כ זאב אלקין: "השילוב בין אתר ארכאולוגי והיסטורי לבין שטחי פנאי ירוקים עבור תושבי השכונה הוא משימה לא פשוטה אך שילוב מעניין מאוד, אני נרגש לראות את מאות מילדי השכונה נהנים מהגן שנוצר תוך שימור מערות הקבורה של הסנהדרין הנמצאות בגן, ומברך על ההצלחה בשמירה על אופי האזור הכל כך מיוחד הזה.העבודה הרבה שהושקעה בגן הסנהדרין נראית לעין וקוצרת היום את פירותיה".

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת: "אנחנו גאים להמשיך לחנוך ולשפץ כל העת פארקים וגני שעשועים לרווחת תושבי ירושלים. בשנים האחרונות הוקמו ושופצו למעלה מ- 200 גינות ברחבי העיר. בגינות השונות הקמנו בריכה אקולוגית, מסלולי אופניים אתגריים, רחבות משחק מוצלות, גינות קהילתיות, שולחנות פיקניק, אזורי ישיבה, מדשאות, אמפיתיאטרון פתוח, גינות כלבים ושבילי טיול מהם נהנים תושבי השכונות השונות. זוהי מהפכת גני המשחקים הנמשכת בכל רחבי העיר. אנו ממשיכים כל העת לפתח את העיר, להשקיע בסביבה הקרובה לבית למען שיפור איכות החיים בשכונות ולהפוך את ירושלים לעיר אטרקטיבית ומובילה."

מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, אייל חימובסקי: "בדיקות ומחקרים שנעשו לאורך השנים, הראו וממשיכים להצביע בברור, ששטחים ירוקים מפותחים לפנאי ולמשחק הם בראש מעייניהם וסדר עדיפויותיהם של תושבי העיר ירושלים. בשילוב כוחות עירוני וממשלתי מובילה ירושלים מהפכה ירוקה לא רק בשטחים העוטפים את העיר אלא גם בלב שכונותיה הוותיקות. מדובר באתגר ראשון במעלה בעיר ותיקה וזרועת אתרי היסטוריה ומורשת כירושלים."

תגובות

comments