הממלכה המופלאה של פאפא אלייב

צילום: זוהר רון

סרט הדוקומנטרי, שזכה לשבחי הקהל כשהוצג במסגרת פסטיבל דוקאביב ובפסטיבלים נוספים רבים בעולם, יוקרן בסינמטק ירושלים בבכורה ב8/12.

הסרט "הממלכה של פאפא אלייב", המגולל את סיפורה של משפחת המוזיקאים הישראלית מטג'יקיסטאן, זכה לאהדה רבה בקרב קהל הצופים והמבקרים לאחר הקרנות במסגרת פסטיבל דוקואביב. במרכזו עומדת "התשובה הבוכרית למשפחת ג'קסון" – משפחת אלייב המפורסמת וחמת המזג, שהשרישה את נוכחותה בסצנת המוזיקה הישראלית והעולמית. המשפחה/להקה נשלטת כולה על ידי הסבא הכריזמטי והפטריארכלי – פאפא אלייב. בגיל שמונים, מתחיל פאפא לאבד את האחיזה בממלכתו – אשר נשלחת למסע שיזעזע את הסדר הקיים בה. את הסרט יצרו טל ברדה ונועם פנחס.

"משפחת אלייב היא משפחה מוכרת כבר שנים אבל זהו הסרט ראשון שעושים על המשפחה עצמה והיחסים ביניהם- הם כמשפחה והן כחברי להקה," מספר ברדה, "מה שמיוחד במשפחה היא שהם גרים שלושה דורות בבית אחד ומנגנים יחד אבל כל אחד מהם היא ישות בפני עצמה עם רצונות וחלומות שלא תמיד הולכים יחד עם הכלל".

משפחת אלייב מוכרת בישראל שנים, למה דווקא עכשיו?

פנחס: "בעקבות גילו של פאפא אלייב, החלו להתעורר קולות שונים במשפחה לגבי עתיד הלהקה. כמו כן, הדור השלישי במשפחה עכשיו בגילאים שהם כבר מתבגרים והם מתחילים לשאול את עצמם שאלות על מה הם רוצים להיות ולא רק להמשיך לעשות מה שהחליטו בשבילם".

מה המסר שהסרט מבקש להעביר?

ברדה: "כיוצרים, חשוב לנו שכל מי שצופה בסרט, יזדהה ושיחשוב על המשפחה שלו והמקום שיש לו בתוך המשפחה. זה סרט שמדבר על הזכות שיש לנו בכלל משפחה אבל מצד שני, על הרצון להיות עצמאי וחופשי ושההורים שלנו יקבלו אותנו כפי שאנחנו".

מאז הקרנתו בפסטיבל דוקאביב השתתף הסרט בפסטיבלים נחשבים בעולם והוכרז כמועמד  לסרט הטלוויזיוני הטוב ביותר. בנוסף, הציג הסרט גם במסגרת פסטיבל הוטדוקס היוקרתי בטורונטו, בפסטיבלים פלהרטינה ברוסיה,  Womex בספרד, בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בסאן פאולו, ב-Doc NYC בארצות הברית, JIFF אוסטרליה, קסלר הגרמני וכן יוצג בדוק-פוינט בהלסינקי ובפסטיבל IndiEarth בהודו.

הסרט ישודר בסינמטק בירושלים במספר מועדים במהלך חודש דצמבר. ניתן לרכוש כרטיסים כאן.

תגובות

comments